Rodinný klan přivedl Šrí Lanku na pokraj krachu. Chybí potraviny i benzin, zemí zmítá násilí

Proti demonstrantům na Srí Lance policie zasahuje vodními děly | Foto: Tharaka Basnayaka | Zdroj: Reuters

„Kam tohle ještě může zajít?“ Na Šrí Lance jsou v obchodech prázdné regály, pokud se v nich nachází nějaké potraviny, jejich cena je tak vysoká, že je pro většinu obyvatel nedosažitelná. Lidé kvůli tomu vyšli na konci března do ulic, aby přiměli kabinet jednat. Situace se ale nezlepšuje, naopak –země je nyní v platební neschopnosti. Jak k tomu došlo? Server iROZHLAS.cz přináší pět zásadních otázek a odpovědí pro pochopení kontextu.

Otázky a odpovědi Kolombo (Srí Lanka) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co se děje?

Ostrovní stát v jihovýchodní Asii s 22 miliony obyvatel čelí hluboké ekonomické krizi. Dochází základní potraviny, pohonné hmoty i třeba léky.

„Nezajištění nepřetržitého a dostatečného zásobování nezbytnými léčivy povede ke kolapsu celého zdravotního systému,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. „To vytvoří život ohrožující situaci pro naše občany, kteří již nyní čelí bezprecedentní kritické situaci,“ citoval Asociaci vládních lékařů Guardian.

Šrí Lanka je poprvé za 74 let, kdy funguje jako samostatný stát, v platební neschopnosti. Míra tamní inflace dosahuje 30 procent a země nemá dost peněz na dovoz potravin a pohonných hmot.

Čerpacím stanicím docházejí zásoby nafty a benzinu. Ve frontách u čerpacích stanic čekají tisíce lidí i několik dní v kuse. V zemi chybí i jiná paliva, například na výrobu elektřiny, což donutilo vládu k vyhlášení výpadků proudů na čtyři hodiny denně.

V ulicích hlídkují vojáci, aby zabránili rabování. Provoz v ulicích se omezil na minimum. Obyvatelé kvůli problémům s dopravou zůstávají doma. V pátek proto vláda přistoupila k rozhodnutí uzavřít školy a vyzvala státní zaměstnance, aby nechodili do práce, informovala agentura AP.

Kde hledat příčinu?

Šrílanské autority tvrdí, že za krizi může pandemie koronaviru. Při šíření nákazy po světě došlo zásadním způsobem k útlumu turistického ruchu, jež byl pátým největším zdrojem příjmů ze zahraničí, poznamenává Sky News.

Šrí Lanka byla ale již v té době ve špatné ekonomické kondici, hospodářský pokles se neustále prohlubuje – od tohoto týdne je země v platební neschopnosti.

Mahinda Rajapaksa has resigned as PM of #SriLanka. Today, I measure inflation in #SriLanka at a stunning 131%/yr, more than 6x the official rate of 21.5%/yr. To solve its severe economic crisis, Sri Lanka must install a #CurrencyBoard, like the one it had from 1884-1950.

18:19 – 10. 05. 2022

88 170

Několik expertů, na něž se odkazuje server BBC, poukazuje na dlouhodobé špatné hospodaření země. Velká část nynějších výhrad tak směřuje k rodu Radžapaksa, který je u moci už více než dvě dekády. Čelí obvinění z korupce, nepotismu – dosazování rodinných příslušníků do vedoucích pozic, vytváření „rodinného byznysu“ – a špatnému vedení státu.

Před třemi lety se prezidentského úřadu ujal Gotabaja Radžapaksa. Prakticky okamžitě uvedl v platnost svůj předvolební slib, že sníží daně. Tímto krokem nicméně vláda přišla o 25 procent svých příjmů.

Dále přinutil místní farmáře, aby pěstovali plodiny pouze organicky, když zakázal dovoz chemických hnojiv. Což znamenalo obrovský problém doprovázený masivním poklesem produkce a Srí Lanka musela poprvé ve své historii začít dovážet rýži. Spolu s tím vzrostla cena potravin. A situace se neustále zhoršuje.

Jak reagují občané?

Protesty. Jejich první vlna se vzedmula s posledním březnem, když se stovky demonstrantů shromáždily před sídlem 72letého prezidenta a požadovaly jeho rezignaci. Označují ho za přímého viníka krize. V hlavním městě byl od dubna vyhlášen zákaz vycházení, v ulicích se rozmístily policejní jednotky.

Navzdory zákazům vyšli mnozí nespokojení občané do ulic. Denně protestovaly tisíce lidí, zejména v hlavním městě Kolombu. Nachází se tam prezidentská budova, které se přezdívá Gota. Demonstranti před ní zřídili protestní tábor, ze kterého se denně ozývají výzvy k prezidentově rezignaci. „Gota Go Home,“ vzkazují.

Od 9. května se protesty změnily v násilné, když provládní příznivci zaútočili na demonstranty železnými a dřevěnými tyčemi, policie reagovala slzným plynem a vodními děly.

Demonstranti zase zapálili několik domů patřících vládnoucí rodině Radžapaksů, dále také některé nemovitosti politiků vládní strany. Zraněno bylo přes 300 lidí, podle AP zemřelo osm lidí, včetně jednoho zákonodárce a dvou policistů.

Jaký je postoj vlády?

V důsledku protestů na začátku dubna rezignoval prakticky celý kabinet a byla jmenována prozatímní vláda. V jejím čele se nicméně dále udržel prezidentův bratr Mahinda Radžapaksa, který sám zastával pozici prezidenta od 2005 do 2015. Ztratil však parlamentní většinu a zrušil první výjimečný stav. Ten byl obnoven 6. května, připomíná Sky News.

Bratři Radžapaksové - Mahinda (vlevo) a současný prezident Gotabaja (vpravo) | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Kvůli neustávajícím protestům a vyhrocené situaci v ulicích dal prezident pravomoc bezpečnostním složkám zasáhnout proti nepokojům. Což následně udělaly za použití slzného plynu a vodních děl. Po dosud největších protestech, ke kterým došlo 9. května, rezignoval premiér. Ani to nevedlo ke zmírnění napětí.

Úřady v reakci povolily vojákům střílet do lidí, kteří se budou podílet na násilí a ohrožovat životy druhých. Do kolombských ulic poslala vláda tisíce vojáků i příslušníků letectva.

To už si vyžádalo reakci mezinárodních organizací. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že ji útoky stoupenců srílanského prezidenta na poklidné demonstranty znepokojují. „Posun směrem k militarizaci a oslabení institucionálních kontrol a protiváh na Šrí Lance ovlivnily schopnost státu účinně se vypořádat s ekonomickou krizí,“ uvedla Rada pro lidská práva (UNHRC).

Do čela vlády se nyní postavil nový premiér Ranil Wickremesinghe. Při nástupu varoval, že „příštích několik měsíců bude nejtěžších v našich životech“. Britský Guardian označil jeho projev za nejupřímnější od počátku finanční krize.

V pátek byl doplněn kabinet o devět nových ministrů. Mezi čerstvě jmenovanými jsou čtyři nezařazení poslanci, tři členové vládní strany a dva zástupci přední opoziční strany, upřesňuje AP.

Jak z toho ven?

Z pohledu guvernéra centrální banky Nandalala Vírasingha je nutné restrukturalizovat státní dluh. Ten neustále roste, aktuálně se pohybuje kolem 51 miliard dolarů. Jinak podle něj země nebude schopna splácet závazky věřitelům.

Varoval také před možným nárůstem už tak vysoké míry inflace. V současnosti činí 30 procent, může vzrůst ještě o deset procentních bodů.

List Guardian citoval ekonomy, podle kterých krizi na Šrí Lance zhoršilo špatné řízení vlády, roky nahromaděných půjček a neuvážené snižování daní.

Vláda nyní vyjednává o záchraně s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), s věřiteli musí dojednat restrukturalizaci dluhu. Země už dříve uvedla, že bude letos potřebovat tři až čtyři miliardy dolarů, aby se z krize dostala.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme