Prezident Srí Lanky: Tajná služba informace o útoku měla, ale úmyslně je skrývala

Srílanský prezident Maithripala Sirisena ve středu obvinil bezpečnostní složky, že věděly o nedělních teroristických útocích na kostely a hotely předem a neinformovaly ho. Podle šéfa parlamentu věděly o útoku špičky tajné služby od indické rozvědky. K odpovědnosti za sérii atentátů se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Tento článek je více než rok starý.

Kolombo (Aktualizováno: 14:09 24. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom dnes informovala agentura AP

Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom dnes informovala agentura AP | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

„Představitelé bezpečnostních složek, kteří dostali zprávu (o útoku) z cizí země, se o ni se mnou nepodělili. Rozhodl jsem se proti nim tvrdě zakročit,“ řekl prezident Sisirena v televizním vystoupení k národu. Dodal, že se v nadcházejících týdnech chystá zcela reorganizovat policii a bezpečnostní složky.

Tajná služba neinformovala ani premiéra Ranila Vikremasingheho. Po útoku se spekulovalo, zda dlouhodobá roztržka mezi prezidentem a premiérem nevedla k zanedbání prevence. Bezpečnostní rada spadá pod prezidenta a premiér se jí už dlouho kvůli vzájemnému sporu neúčastní.

Varování z Indie

„Někteří čelní představitelé tajné služby informaci (o útoku) úmyslně skrývali,“ konstatoval šéf parlamentu Lakšman Kiriella. Indická rozvědka o možném útoku na kostely, hotely a politiky zpravila srílanskou tajnou službu 4. dubna, řekl.

O tři dny později se konala bezpečnostní schůzka s prezidentem Sisirenou, ale informace zůstala zamlčena. „Někdo čelné představitele tajné služby ovládá. Bezpečnostní rada politikaří. Musíme to vyšetřit,“ uzavřel před parlamentem Kiriella.

Kdo podle vlády zabíjel na Srí Lance? Džihádisté z Tavhíd Džamáat byli dosud spojováni s vandalismem

Číst článek

Sarath Fonseka, bývalý šéf armády a ministr místního rozvoje, parlamentu řekl, že útoky podle něj „musely být plánovány nejméně sedm, osm let“.

Pomoc od české policie

Česká policie po útocích nabídla Srí Lance pomoc. Česko může do země vyslat 15 expertů na identifikaci obětí hromadných neštěstí. Pokud Srí Lanka potvrdí zájem, mohou čeští odborníci odletět na místo do 24 hodin, uvedlo policejní prezidium v tiskové zprávě.

Policejní prezidium prostřednictvím české diplomacie bylo v kontaktu se srílanskými úřady a řešilo s nimi možnost pomoci v situaci po teroristických útocích.

„Na základě této komunikace jsme dnes nabídli možnost vyslání patnáctičlenného policejního DVI týmu, tedy expertního týmu určeného pro identifikaci obětí hromadných neštěstí,“ uvedlo policejní prezidium.

Na Srí Lance už působí tým specialistů Interpolu, který vede český policista působící v této mezinárodní policejní organizaci jako expert na terorismus.

Do země dorazili také odborníci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby místním bezpečnostním složkám pomohli při vyšetřování.

Čtvrtý nejhorší

Počet obětí ve středu vzrostl na 359. Teroristický útok na Srí Lance je tak čtvrtým nejhorším v moderní historii co do počtu obětí. Nejhorší je útok 11. září 2001 ve Spojených státech. Vražedná akce sítě Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem si v USA vyžádala smrt téměř 3000 lidí.

V srpnu 2007 si 796 obětí vyžádaly čtyři koordinované sebevražedné útoky proti náboženské komunitě jezídů v Kahtaníji, Adnaníji a Tal Azíru blízko města Sandžak v provincii Ninive u syrských hranic na severozápadě Iráku. Zraněno bylo 1562 lidí.

Třetím nejhorším se stal útok v Somálsku v říjnu 2017. V oblasti poblíž ministerstva zahraničí v Mogadišu explodoval nákladní vůz naložený výbušninami.

K útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírá radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na Al-Káidu. Podle oficiální bilance zahynulo 587 lidí, přes 300 osob bylo zraněno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme