EURO 2020

Chorvatsko 0:1 Česko

Srí Lanka pátrá po 140 lidech napojených na Islámský stát. Šéf policie rezignoval

Srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Uvedl to v pátek srílanský prezident Maithripala Sirisena. Podle agentury AFP rezignoval šéf srílanské policie.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá po 140 lidech | Zdroj: Reuters

Atentáty si podle upravené bilance vyžádaly kolem 250 lidských životů a 500 zraněných. Prezident Sirisena dodal, že s tzv. Islámským státem, který se k útokům přihlásil, byli v kontaktu někteří mladí Srílančané už od roku 2013.

Prezident také obvinil premiéra Ranila Vikremasinghea, že oslabil systém tajných služeb, protože se soustředil na stíhání vojenských činitelů kvůli možným válečným zločinům během války se separatistickými Tamily.

‚Kolem 253 mrtvých.‘ Srí Lanka přepočítala oběti teroristických útoků, může jich být až o 100 méně

Číst článek

Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, kteří byli pravděpodobně všichni domácího původu.

Zatčení i cizinci

Úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu Národní Tavhíd Džamáat (NTJ). V jejím čele stál radikální místní duchovní Zahrán Haším, který podle úřadů zahynul při sebevražedném atentátu v hotelu Shangri-La. Tuto informaci potvrdil srílanský prezident.

Bezpečnostní složky dosud zatkly 76 lidí, uvedla agentura Reuters. Mezi zadrženými jsou také cizinci ze Sýrie a Egypta. V zemi je nasazeno asi 10 tisíc vojáků, kteří provádějí prohlídky a dohlížejí na bezpečnost u svatostánků, oznámila v pátek armáda.

Vláda doporučila muslimům, aby se v pátek modlili doma a nechodili do mešit, neboť zpravodajské služby varovaly před možnými odvetnými pumovými útoky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme