OBRAZEM: Požár kontejnerové lodi znečistil pobřeží Srí Lanky, odstranění následků může trvat i měsíce

Západní pobřeží Srí Lanky pokryla ropa a sutiny, které zbyly po výbuchu singapurské kontejnerové lodi X-Press Pearl. Námořnictvo se momentálně snaží pláže očistit. Celý proces může trvat několik týdnů, možná i měsíců. Případné potopení lodě by mohlo vést k přerušení prací a předznamenat drtivou přírodní katastrofu, píše server BBC.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na počátku byl únik kyseliny dusičné, po kterém v úterý vzplála kontejnerová loď, kterou vlastní singapurská firma X-Press Shipping. V kontejnerech se nacházely chemikálie a kosmetika. Výbuch vedl k osmidennímu požáru, který výrazně znečistil pobřeží Srí Lanky. Kapitán a posádka lodi vyvázli, nikdo nepřišel o život.

Hrozí hromadné vymírání živočichů. V oceánech dramaticky přibývá mrtvých zón

Číst článek

Požár hasilo srílanské a indické námořnictvo společně s experty na záchranu lodí v atmosféře obav velké přírodní katastrofy. Špatné počasí a monzuny ale proces výrazně brzdily.

V současnosti je problémem kouře, který roznáší po pobřeží popel s mikroplasty. Předsedkyně srílanské organizace pro ochranu mořského životního prostředí (MEPA) Dharshani Lahandapuraová sdělila místním médiím, že úřady začnou testovat kvalitu vzduchu a vody kvůli obavám, že kouř může mít nepříznivý zdravotní dopad na obyvatele.

Kouř ale není jediným problémem, se kterým se místní musí potýkat. Jestli se loď potopí, do moře by mohly vytéct stovky tun ropy. Takový vývoj situace by mohl výrazně ohrozit život v moři.

Událost by mohla negativně poznamenat například destinaci Negombo. Lokalita vedle turismu těží hlavně z rybaření. Větší únik ropy by městu zadal dvojitou ránu, uvádí BBC.

Lahandapuraová řekla tiskové agentuře AFP News, že posádka si byla úniku vědoma ještě před vstupem na srílanské teritoriální vody. Předsedkyně tvrdí, že se personál mohl vyhnout požáru, pokud by se zachoval patřičně vzhledem k situaci.

Zastupitelstvo X-Press potvrdilo slova Lahandapuraové o tom, že zaměstnanci lodě byli obeznámeni se situací. Mluvčí firmy ale vysvětlil, že Katar a Indie nedovolily kontejnerové lodi zakotvit ve svých přístavech před výbuchem požáru.

Zprávy o tom, že Srí Lanka dovolila lodi vstoupit na své územní vody poté, co X-Press Pearl odmítly jiné dva státy, vedly k výraznému pobouření na sociálních sítích. Vedle toho úřady podaly stížnost na kapitána lodi.

Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme