Loď hořící u pobřeží Srí Lanky obklopily zelené skvrny. Úřady se obávají ekologické katastrofy

Kontejnerová loď s chemikáliemi, kterou u břehů Srí Lanky zasáhl požár, se začala potápět. Po neúspěšném pokusu ji odtáhnout se také zvýšilo riziko úniku paliva a chemických látek do moře a případné ekologické katastrofy. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Singapurská loď vzplála na pobřeží Srí Lanky 20. května | Foto: Sri Lanka Air Force | Zdroj: Reuters

Singapurskou loď MV X-Press Pearl, která z Indie převážela 1486 kontejnerů s 25 tunami chemikálií, včetně kyseliny dusičné, postihl požár u břehů ostrovní země před takřka dvěma týdny a to 18 kilometrů od města Kolombo. Příčinou měla být exploze na palubě lodi po úniku kyseliny.

OBRAZEM: Požár kontejnerové lodi znečistil pobřeží Srí Lanky, odstranění následků může trvat i měsíce

Číst článek

Nizozemská společnost Smit Salvage, specializující se na vyprošťování plavidel, se ve středu pokusila o její odtažení na otevřené moře – plán ale zhatilo potopení zádi lodi.

Vrak tak stále u pobřeží zůstává a tamní úřady se obávají ekologické katastrofy. Oheň totiž zničil většinu nákladu a znečistil okolní vody i přilehlé pláže. Místní vláda v reakci na havárii reagovala zákazem rybolovu na úseku dlouhém 80 kilometrů.

Zelené skvrny

Firma X-Press Feeders, které loď patří, ale ve čtvrtek uvedla, že k výraznému úniku paliva do oceánu zatím nedošlo a většina nebezpečných chemikálií shořela během požáru. Deník The Guardian ale podotýká, že na fotografiích záchranářů z místa se na hladině okolo lodi objevují dlouhé zeleně zabarvené skvrny.

Srí Lanka bude navíc kvůli havárii žádat odškodnění. „Doufám, že dostaneme kompenzaci na základě místního i mezinárodního práva. Tuto snahu nikdy nevzdáme,“ prohlásil Rohitha Abeygunawardenšéf ministerstva řídící námořní dopravu. Havárii již vyšetřují srílanské i singapurské úřady.

Loď kvůli znečištění obklopily zelené skvrny | Foto: Sri Lanka Air Force | Zdroj: Reuters

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme