Vzduchem létaly i koše na odpadky. Politická krize na Srí Lance vygradovala rvačkou v parlamentu

Srílanská politická krize ve čtvrtek vygradovala na půdě parlamentu, kde se poprala skupina poslanců. Jeden z nich musel být převezen do nemocnice. Informovala o tom agentura AP. Na Srí Lance se prohlubuje politická krize od konce října, kdy prezident Maithripala Sirisena nečekaně zbavil funkce premiéra Ranila Vikremasingheho a nahradil ho bývalým prezidentem Mahindou Radžapaksem.

Srí Lanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Srí Lance se prohlubuje politická krize od konce října, poslanci se v parlamentu poprali | Zdroj: Reuters

Radžapakse ale nemá podporu dostatečného počtu poslanců a parlament jemu a jeho vládě ve středu vyslovil nedůvěru. Předseda parlamentu Karu Džajasúrija dnes prohlásil, že země nemá v současné době žádnou vládu a žádného premiéra.

Ochrana srílanského ministra střílela do protestujících. Jednoho muže zastřelila, dva zranila

Číst článek

Vyjádření předsedy parlamentu rozhořčilo Radžapakseho. Ten zdůraznil, že Džajasúrija nemá pravomoc odvolávat či jmenovat premiéry a členy kabinetu. Předsedu parlamentu Radžapakse obvinil, že je zaujatý a podporuje svou Sjednocenou národní stranu, v jejímž čele stojí svržený premiér Vikremasinghe.

Bitka trvala půl hodiny

Radžapakse ve čtvrtek rovněž zopakoval požadavek vypsání předčasných voleb, což je podle něj nejlepší způsob řešení nynější krize. Bitka se rozpoutala poté, co opozice vyzvala k hlasování o Radžapakseových slovech.

Do rvačky se zapojilo více než 50 poslanců dvou set dvaceti pětičlenného parlamentu. Někteří přitom upadli na zem a jejich rivalové do nich kopali. Jistí zákonodárci podporující Radžapakseho házeli na předsedu parlamentu láhve, knihy a koše na odpadky. Odpůrci Radžapakseho předsedu parlamentu obklopili a chránili ho svými těly, napsala agentura AP.

Jeden z Radžapakseho spojenců byl převezen do nemocnice s poraněním ruky, které utrpěl, když se snažil zmocnit mikrofonu předsedy parlamentu. Nepokoje trvaly asi půl hodiny, do doby, než bylo parlamentní jednání odročeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme