Srí Lanka povolala kvůli horečce dengue na pomoc armádu, bude likvidovat komáry

Komáry na Srí Lance bude likvidovat armáda. Bodavý hmyz se totiž na ostrově přemnožil a šíří nebezpečnou horečku dengue. Na následky nákazy už od začátku letošního roku zemřelo 215 lidí. Úřady proto do hlavního města Colomba a okolí povolaly na pomoc stovky vojáků.

Colombo/Srí Lanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V boji s komáry pomáhá vykuřování | Zdroj: Reuters

Do hlavního města Colomba na Srí Lance vyslala tamní armáda stovky vojáků kvůli horečce dengue. Úkolem vojáků je zlikvidovat komáry, kteří nemoc přenášejí. Na Srí Lance se letos bodavý hmyz rozšířil víc, než je obvyklé.

Likvidace komárů má podle úřadů omezit šíření nemoci. Bodavý hmyz se na ostrově přemnožil zejména kvůli vlhkosti, monsunovým dešťům a letošním záplavám. Situaci v hlavním městě také zhoršují hromadící se odpadky. Skládka na okraji metropole je totiž mimo provoz a nepořádek tak zůstává v ulicích, kde se pak komáři rojí.

Od začátku roku na Srí Lance na horečku dengue zemřelo více než 200 nakažených, což je dvakrát více než v loňském roce. Podle doktora Azhara Ghouse, epidemiologa z místního ministerstva zdravotnictví, se jen v letošním roce nakazilo 75 tisíc lidí – víc než za celý loňský rok.

Horečka dengue je také známá jako horečka lámající kosti. Jedná se o virové onemocnění přenášené jedním druhem komárů. Nemoc se může projevovat podobně jako chřipka, ale zhruba u pěti procent pacientů jsou následky smrtelné. Neexistuje proti ní zatím žádné očkování ani účinná léčba, je však možné provést opatření, která mohou infikování člověka zabránit.

Marie Machytková, Rozálie Kloučková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme