Srílančané se po útocích v Kolombu bojí nové vlny teroru, média píší o ‚krvavé neděli‘

Teroristické útoky, které v neděli cílily na několik kostelů a luxusních hotelů na Srí Lance a při nichž zemřelo nejméně 215 lidí, oživily u mnoha místních obyvatel noční můry hrůz občanské války. Ta skončila před deseti lety a nikdo nečekal, že se teror na tento turisty oblíbený ostrov vrátí. Některá média označují události na Srí Lance jako „krvavou neděli“.

Kolombo (Aktualizováno: 20:08 21. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V posledních deseti letech jsme si už zvykli na mírový a poklidný život, nikdo už neměl strach. To, co se stalo dnes, je hrozné,“ komentoval nedělní události na Srí Lance nejslavnější srílanský hráč kriketu Rošan Mahánáma.

Při útocích na Srí Lance zemřelo nejméně 215 lidí. Policie zadržela sedm podezřelých

Číst článek

„Po tolika letech to zase začalo... šílenci zabíjejí nevinné lidi,“ uvedl s obavami zaměstnanec jednoho z hotelů Gamini Francis, podle něhož útoky poznamenají cestovní ruch a mnoho lidí přijde o práci.

‚Byla to hrůza‘

Scény hrůzy popsal i srílanský ministr pro ekonomické reformy Harša de Silva, který navštívil po tragédii jeden z postižených kostelů a jeden z napadených hotelů v Kolombu. „Viděl jsem mnoho lidských těl i jejich částí všude kolem, byla to hrůza. Záchranářské jednotky jsou v plném nasazení, mnohé raněné jsme odvezli do nemocnic, čímž jsme doufám zachránili řadu životů,“ uvedl.

Podle náměstka ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho většinu útoků spáchali sebevražední atentátníci. Jeden z nich se podle svědků citovaných AFP odpálil v restauraci hotelu Cinnamon poté, co stál poklidně s talířem frontu na snídani.

„Když na něj přišla řada, odpálil se,“ popsal scénu agentuře AFP jeden ze zaměstnanců hotelu. Útočník, který byl podle AFP Srílančan, se v hotelu ubytoval předchozí večer a psal se pod jménem Muhammad Azzam Muhammad.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Mysleli, že je to zemětřesení

Také arcibiskup Kolomba kardinál Malcolm Randžit je útoky šokován. „Neměli jsme zvláštní bezpečnostní opatření v kostelech, protože jsme ani nepomysleli, že se něco takového může u nás stát,“ řekl rádiu BBC. Vyzval zároveň obyvatele Srí Lanky, aby nepodlehli touze po pomstě a snažili se dál o mírové soužití.

„Byli jsme v našem pokoji ve 25. patře, když jsme ucítili silné otřesy. Běželi jsme dolů v obavě, že je zemětřesení,“ popsal stanici NBC explozi v restauraci v 1. patře pětihvězdičkového hotelu Shangri-La třicetiletý Akšat Saraf z Indie. „Všichni hosté byli evakuováni z hotelu, personál i záchranáři jsou skuteční hrdinové,“ uvedl také Saraf, který útoky označil za „opovrženíhodný akt proti lidskosti“.

Papež František pronesl velikonoční poselství Městu a světu. Vyzval k míru a odsoudil útoky na Srí Lance

Číst článek

Útoky na Srí Lance byly podle médií načasované tak, aby zabily co nejvíce lidí. Kostely byly plné věřících, kteří v neděli slaví Boží hod velikonoční a připomínají si den, kdy podle křesťanské tradice Ježíš vstal z mrtvých.

„Všichni chceme pomoci obětem, nezáleží na tom, jakého jsou vyznání či rasy,“ řekl BBC obyvatel Kolomba, který přišel jako řada dalších darovat krev. “Slyšel jsem sinhálštinu, tamilštinu i angličtinu,“ popsal své čekání ve frontě dobrovolníků, která sahala až ven z budovy.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Podle agentury AFP ale dostaly místní úřady před deseti dny varování od šéfa místní policie, že se chystají sebevražedné útoky na „prominentní kostely“. Připravovat je měla radikální muslimská skupina, která loni poničila na Srí Lance buddhistické sochy, uvedla AFP.

kro, miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme