Mrtvých po útocích na Srí Lance je už 290, úřady o hrozbě terorismu věděly od 4. dubna

Srí Lanka měla informace o chystaných útocích už 4. dubna, řekl vládní mluvčí Radžita Senaratne. Aktuální bilance hovoří o 290 mrtvých a zhruba 500 zraněných. K odpovědnosti za krveprolití v křesťanských kostelích a několika luxusních hotelích se zatím nikdo nepřihlásil, podle The New York Times se ale pozornost úřadů soustředí na dosud nepříliš známou islamistickou organizaci National Thowheeth Jama’ath. Policie zatkla 24 lidí.

Kolombo (Aktualizováno: 10:51 22. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo zraněno. Na ulicích hlídkují vojáci s automatickými zbraněmi. | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Kromě osmi výbuchů, které v neděli otřásly ostrovem, našli bezpečnostní složky poblíž mezinárodního letiště ještě další nevybuchlou nálož. „Jednalo se podle policie o podomácku vyrobenou bombu. Zatím to do souvislosti s atentáty nedávají,“ hlásí přímo z Kolomba zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Ľubomír Smatana. Policisté ji zajistili a zneškodnili.

Srílančané se po útocích v Kolombu bojí nové vlny teroru, média píší o ‚krvavé neděli‘

Číst článek

Mezinárodní letiště Bandaranayake je otevřené. Údajně měly být lety přesměrované na jiné letiště na jihu země, což se ale nestalo. Do Kolomba stále proudí turisté. Říkají, že sice mají nepříjemný pocit, ale považují to za jednorázový ojedinělý incident, který se podle nich může odehrát kdekoliv, popisuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu.

Ve spojitosti s útokem zadržely úřady 13 lidí. Policie je zatkla na dvou místech v Kolombu a okolí. Podle agentury AFP jde o členy stejné radikální skupiny.

Zákaz vycházení skončil v šest hodin ráno. Provoz v ulicích je podle Smatany tradičně rušný. Na letišti a před letištěm to nepůsobí, jakoby se odehrávalo něco výjimečného. Panuje tu normální asijský chaos. Školy a úřady jsou ale v pondělí a v úterý zavřené.

Čeští turisté v Colombu plánují výlety po městě nebo masáže. Obavy si moc nepřipouštějí. “Podruhé na stejném místě se neutoci,” říká Vaclav ...

08:40 – 22. 04. 2019

2 8

Vyšetřování

Ministerstvo spravedlnosti v pondělí požádalo soudní lékaře o rychlé provedení posmrtného ohledání obětí, aby těla mohla být odevzdána rodinám k pohřbení.

‚Odporný projev zla terorismu.‘ Politici odsoudili teroristické útoky na Srí Lance

Číst článek

Vládní forenzní analytik agentuře AP řekl, že do prvních šesti útoků na hotely a kostely bylo nasazeno sedm sebevražedných atentátníků. V hotelu Shangri-La podle něj zaútočili dva sebevrahové.

Prezident Maitrhripala Sirisena oznámil, že ještě v pondělí vytvoří speciální vyšetřovací skupinu. Ta by měla své závěry předložit do dvou týdnů. Předsedat ji bude soudce nejvyššího soudu.

Na Srí Lanku se ze zahraničí vrací prezident, který svolal na pondělí schůzku národní bezpečnostní rady. Zúčastnit se jí má i premiér Ranil Vikremasinghe.

Jeden z poradců prezidentova úřadu indickému tisku sdělil, že vyšetřovatelé mají podezření, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití.

Colombo, na letišti a v okolí klid. Přilétají turisté. Vítají je i hotely, které to včera odnesly. Několik českých turistu, které jsem potkal, vyrazilo na masaz. 30 ‘C #radiozurnal #irozhlas

07:41 – 22. 04. 2019

1 10

Žhářské útoky

Den po nejhorších útocích v historii ostrovního státu se také objevuje otázka, jestli se akci teroristů dalo předejít. Premiér Ranil Wickremesinghe potvrdil, že tajné služby měly informace o možném útoku předem a je třeba zjistit, proč nepodnikly potřebná kroky.

Při útocích na Srí Lance zemřelo nejméně 215 lidí. Policie zadržela sedm podezřelých

Číst článek

Na twitteru se také objevila fotka dokumentu, který má razítko z 11. dubna a který před hrozícím útokem varuje. Jeho pravost ale zatím není potvrzená.

Během útoku zemřelo také 36 cizinců - nejméně pět Britů, tři Dánové, dva Turci nebo Japonec. Podle české diplomacie mezi nimi není žádný Čech. Srílanská policie se obává, aby nedělní černý den nepodnítil násilnosti mezi příslušníky různých náboženství. Už prý zaznamenala dva žhářské útoky proti muslimským obchodům a jedné mešitě.

Teroristé zaútočili na turisty oblíbený ostrov Srí Lanku o Velikonoční neděli a odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.

On April 11, Sri Lanka police chief Pujuth Jayasundara sent an intelligence warning (See Image) to top officers that National Thowheeth Jama’ath, a Muslim jihad group, plans to attack churches on Easter. Attack Death Toll spikes to 290, about 500 injured washingtontimes.com/news/2019/apr/…

05:48 – 22. 04. 2019

969 1017

Varování před útoky

Americké ministerstvo zahraničí vydalo revizi upozornění pro cesty amerických občanů na Srí Lanku. Podle ministerstva je pravděpodobné, že „teroristické skupiny“ plánují nové útoky. Nové doporučení má pro Srí Lanku i Velká Británie.

Papež František pronesl velikonoční poselství Městu a světu. Vyzval k míru a odsoudil útoky na Srí Lance

Číst článek

„Teroristé mohou zaútočit bez varování,“ sděluje v nedělní zprávě americké ministerstvo zahraničí. Podle ní jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory.

Doporučení turistům revidovala po útocích také Británie. Upozorňuje se v něm na zpřísněná bezpečnostní opatření a turistům se doporučuje, aby se řídili bezpečnostními pokyny.

„Návštěva většiny míst na Srí Lance je bez problémů. Měli byste ale vědět o riziku sexuálního napadení a zneužití kreditních karet a vyvarovat se míchaných nápojů,“ stojí v doporučení. V dalším odstavci se uvádí, že existuje možnost teroristických útoků.

Podle odhadů je na Srí Lance až 8000 Britů. Nejméně pět občanů Británie je mezi zahraničními oběťmi nedělních útoků.

České ministerstvo zahraničí v neděli vydalo varování, v němž vybízí všechny občany České republiky pobývající na Srí Lance k maximální obezřetnosti.

Ladislav Novák, Ľubomír Smatana, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme