Počet obětí útoků na Srí Lance vzrostl na 321. Policie zadržela 40 lidí, prezident čelí kritice

Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl podle nejnovější bilance citované agenturou Reuters na 321. Policie při pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí. Mezi nimi je i syrský občan, který je ve vazbě. Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí.

Kolombo (Aktualizováno: 11:16 23. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Obyvatelé ostrova v úterý drželi tři minuty ticha za oběti atentátů, mezi nimiž byly i více než tři desítky cizinců. Vláda vyhlásila den státního smutku a lidé na výzvu úřadů vyvěšují bílé vlajky.

Kdo podle vlády zabíjel na Srí Lance? Džihádisté z Tavhíd Džamáat byli dosud spojováni s vandalismem

Číst článek

Vládní a vojenské zdroje v úterý agentuře Reuters sdělily, že úřady zadržely i syrského občana. Je ve vazbě, aby mohl být vyslechnut v souvislosti s nedělními atentáty na kostely a hotely. „Byl zatčen po výsleších místních podezřelých,“ uvedl jeden zdroj.

Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího například řidič dodávky, kterou údajně používali atentátníci nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců.

Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 310 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.

Kritika prezidenta

Ministr pro ropné zdroje Kabir Hashim pro místní média uvedl, že jeden z útočníků byl v lednu tohoto roku zadržen policií kvůli držení sto kilogramů výbušnin, ale policie ho propustila z vazby. Ministr řekl místnímu listu The Island, že to bylo po nátlaku z vysokých politických kruhů.

Všude prázdno, což tady normálně nebývá, popisují čeští turisté Srí Lanku po útocích

Číst článek

Hashim zároveň uvedl, že od prosince nebyl předseda vlády ani ministr obrany pozván na zasedání bezpečnostní rady státu.

Kvůli výjimečnému stavu, který platí v zemi od úterní půlnoci (pondělních 20.30 evropského času), může policie a armáda zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

Mezinárodní letiště je v provozu, cestující ale musí počítat s časovými prodlevami při vstupu na letiště.

Státní smutek

Srílanský prezident Maithripala Sirisena vyhlásil na úterý státní smutek za oběti nedělních útoků. Vlajky byly staženy na půl žerdi, obchody s alkoholem jsou zavřené a rádio a televize musí s ohledem na smutek upravit své hudební pořady, uvedla agentura AFP.

Obyvatelé Srí Lanky v úterý také uctili třemi minutami ticha památku lidí, kteří při atentátech zemřeli. Země se ponořila do ticha v 8.30 místního času (5.00 SELČ), tedy v okamžiku, kdy před dvěma dny otřásla kostelem svatého Antonína v Kolombu první exploze.

V kostele svatého Antonína se v úterý ráno shromáždily desítky lidí se svíčkami v rukou k tiché modlitbě. Po třech minutách se věřící začali modlit nahlas. O zhruba 30 kilometrů severněji v kostele svatého Šebestiána v Negombu, který byl v neděli terčem dalšího z útoků, v úterý začal hromadný pohřeb zemřelých.

Teroristické útoky na Srí Lance ukazují, že globální propaganda #ISIS, který vyzýval k útokům na křesťany kdekoli na světě, nachází odezvu i tam, kde je muslimská komunita v menšině a ve složité situaci (např.Barma,#SriLanka),
řekl @Český rozhlas Plus @Martin Novák z @Aktuálně.cz/@Hospodářské noviny

08:36 – 23. 04. 2019

3 11

Napojení na zahraničí

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako Národní Tavhíd Džamáat, označovanou zkratkou NTJ.

Podle expertů rozsah a provedení útoků naznačuje, že pachatelé byli napojeni na některou z velkých zahraničních teroristických skupin. Zdroje z amerických tajných služeb uvedly, že atentáty nesou charakteristické stopy teroristů z organizace Islámský stát.

Podle agentury AP srílanské bezpečnostní složky 11. dubna varovaly, že místní extremistická skupina plánuje teroristický útok na „významné kostely“ v zemi. Vláda vyčítá prezidentovi, že bezpečnostní složky, které spadají pod jeho pravomoc, o hrozbě útoků věděly, ale nezabránily jim. Premiér Ranil Vikremasinghe, který s prezidentem vede dlouhodobě spor, prý o hrozbě nebyl informován.

Ľubomír Smatana, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme