Útoky v Kolombu podle vlády spáchali místní islamisté, policie našla další bombu a rozbušky

Za bombovými útoky na Srí Lance stojí podle tamní vlády domácí džihádistická skupina Tavhíd Džamáat, musela prý ale mít podporu ze zahraničí. Sedm sebevražedných útočníků v neděli ve třech kostelech a třech hotelech zabilo nejméně 290 lidí a 500 dalších zranilo. Vláda se obětem omluvila, že včas nereagovala na varování. První měla podle indické televize BTVI dostat před víc než dvěma týdny, poslední deset minut před útokem.

Kolombo (Aktualizováno: 17:53 22. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zatkli 24 lidí a po dalších pátrají. Na autobusové stanici v Kolombu našli 87 rozbušek. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Srí Lanka měla informace o chystaných útocích už 4. dubna, řekl vládní mluvčí Radžita Senaratne.

Svým tvrzením podle médií poukázal na problematické bezpečnostní uspořádání v zemi. Národní bezpečnost a rozvědky v zemi spadají pod prezidenta Maithripalu Sirisenu, a jak upozornila britská média, mezi ním a premiérem Ranilem Vikremasinghem panuje napětí. Loni se prezident pokusil premiéra odvolat.

Mluvčí v pondělí řekl, že velitel národní rozvědky napsal 9. dubna dopis, který obsahoval jména členů jedné teroristické organizace.

„Premiér nebyl o těchto zjištěních informován. Toto je jediná země, kde premiér svolá bezpečnostní radu, ale ta se nesejde. Navzdory odhalením o hrozbě jsme ty útoky nedokázali odvrátit. Nesnažíme se vyhnout odpovědnosti, ale to jsou fakta,“ řekl.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Mluvčí původně prohlásil, že se úřady nedomnívají, že útoky spáchala místní skupina. „Byla to mezinárodní síť, bez níž by ty útoky nebyly úspěšné,“ dodal.

Server The New York Times nicméně napsal, že se pozornost úřadů soustředí na islamistickou organizaci Tavhíd Džamáat (National Thowheeth Jama’ath, NTJ). Ta byla doposud známa především Srílančanům, a to kvůli ničení buddhistických soch. Její představitel Abdul Razik byl v roce 2016 zadržen za podněcování k rasismu.

Také ministr zdravotnictví řekl, že o hrozících útocích úřady věděly se čtrnáctidenním předstihem, ale že k premiérovi se tato informace nedostala, protože resort obrany spadá pod prezidenta.

Rodiny obětí dostanou odškodné. „Jako vláda jsme dnes rozhodli o kompenzaci za každého mrtvého. Na výdaje s pohřbem to bude 100 000 rupií (13 000 Kč),“ sdělil v pondělí mluvčí vlády. Peníze podle něj obdrží i ti, kdo byli zraněni.

Poškozené kostely budou opraveny za státní peníze a opravy začnou brzy. „My jsme zodpovědní. Je nám to velice líto a všem se velmi omlouváme.“

miz, hav, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme