Premiér Srí Lanky nevyloučil další útoky. Terčem teroristů měl podle něj být ještě čtvrtý hotel

Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe v úterý podle agentury Reuters nevyloučil další atentáty v zemi, kterou v neděli paralyzovala série útoků na kostely a luxusní hotely. Terčem atentátníků měl podle něj i být čtvrtý hotel, ale útok se nezdařil. Vikremasinghe dodal, že činy „mohou mít spojitost“ s teroristickou organizací Islámský stát, která se k nim přihlásila.

Kolombo (Aktualizováno: 15:47 23. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V metropoli bude v noci platit zákaz vycházení. V celé zemi vyhlásil prezident od pondělní půlnoci nouzový stav. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se,“ řekl premiér. Podle něj je možné, že šlo o odvetu za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu.

K útokům na Srí Lance se přihlásil Islámský stát. Tým vyšetřovatelů Interpolu vede český policista

Číst článek

Vikremasinghe přiznal, že Srí Lanka byla před útoky varována a že kvůli nim byla sledována indická ambasáda. Varoval také před odchody cizinců ze Srí Lanky a před dopadem útoků na cestovní ruch v zemi.

Agentura Reuters s odkazem na tři zdroje obeznámené s vyšetřováním napsala, že srílanské zpravodajské služby na hrozící útoky upozornili několik hodin před prvním atentátem jejich indičtí kolegové.

V souvislosti s útoky, které si vyžádaly podle posledních zpráv 321 mrtvých, Dětský fond OSN (UNICEF) oznámil, že mezi nimi bylo i 45 dětí. Policie při pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí, podle premiéra dosud pouze Srílančany.

Od pondělní půlnoci platí v zemi výjimečný stav. Policie a armáda mohou zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

Mezi oběťmi je nejméně 30 cizinců, podle dosavadních informací žádný z nich není Čech.

Obyvatelé Srí Lanky v úterý třemi minutami ticha uctili památku zemřelých. Země se ponořila do ticha v 8.30 místního času (5.00 SELČ), tedy v okamžiku, kdy v neděli otřásla kostelem svatého Antonína v Kolombu první exploze.

Doporučení ministerstev

Spojené státy a Británie aktualizovaly doporučení pro cesty svých občanů na Srí Lanku. Podle amerického ministerstva zahraničí je pravděpodobné, že teroristické skupiny plánují další útoky. „Mohou zaútočit bez varování,“ uvádí americké ministerstvo zahraničí.

České ministerstvo zahraničí v úterý českým občanům chystajícím se na Srí Lanku doporučilo, aby vzhledem k vyhlášení výjimečného stavu v zemi zvážili odložení cesty, dokud se situace v zemi neuklidní. Těm, kteří už na Srí Lance jsou, doporučilo obezřetnost.

Úřad už v neděli Čechy vyzval k maximální obezřetnosti a doporučil, aby se místům teroristických útoků vyhnuli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme