Kdo podle vlády zabíjel na Srí Lance? Džihádisté z Tavhíd Džamáat byli dosud spojováni s vandalismem

  • Úřady tvrdí, že za nedělní sérií atentátů na Srí Lance stojí lokální džihádistická skupina Národní Tavhíd Džamáat. Vyšetřovatelé prověřují její možné napojení na skupiny v zahraničí.
  • Skupina byla dosud spojována především s vandalskými útoky na buddhistické sochy, které měly vyvolat nesnášenlivost mezi Sinhálci a muslimskou menšinou.
  • Loni vedly násilnosti mezi buddhisty a muslimy až k vyhlášení výjimečného stavu.
  • Cílem nedělních útoků se staly křesťanské kostely a tři luxusní hotely. Zemřelo nejméně 290 lidí, na 500 dalších bylo zraněno.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo zraněno. Na ulicích hlídkují vojáci s automatickými zbraněmi. | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Organizace Národní Tavhíd Džamáat (National Thowheeth Jama’ath, NTJ) vznikla podle britské BBC odštěpením od radikální islamistické skupiny Srílanský Tavhíd Džamáat (SLTJ). Její představitel Abdul Razik byl v roce 2016 zadržen za podněcování nenávisti vůči buddhistům.

Právě buddhistické chrámy se podle zpráv srílanských médií v nedávné době staly cílem útoků NTJ. Na konci loňského prosince útočníci s kladivy poničily několik soch Buddhy v oblasti Mawanella v centrální části ostrova. Zadrženo tehdy bylo 14 mužů.

Podle policie měl tehdejší útok podnítit náboženskou nesnášenlivost mezi buddhistickými Sinhálci, kteří jsou na Srí Lance většinovým etnikem, a muslimy. Ti tvoří bezmála deset procent z celkových 22 milionů obyvatel Srí Lanky.

Křesťanů, kteří byli mezi oběťmi nedělních útoků na kostely a hotely, je na ostrově asi sedm procent.

Výjimečný stav

Napětí mezi muslimy a buddhisty na Srí Lance postupně narůstalo během roku 2017. Některé radikální buddhistické skupiny muslimy obviňují, že se snaží obracet lidi na islám a že ničí buddhistické archeologické památky.

Všude prázdno, což tady normálně nebývá, popisují čeští turisté Srí Lanku po útocích

Číst článek

Loni v březnu pak došlo v oblasti turistického města Kandy k násilnostem. Vyvolala je smrt muže z většinového sinhálského etnika, který zemřel po napadení skupinou muslimů.

Sinhálci pak v odvetě začali vypalovat domy a obchody příslušníků muslimské menšiny. Úřady rovněž v oblasti vyhlásily zákaz vycházení. Vláda tam vyslala vojáky a elitní policisty.

Letos v lednu našly bezpečnostní složky 100 kilogramů trhaviny a na 100 detonátorů. Podle agentury AFP žádná ze skupin nebyla obviněná, úřady ale zadržely čtyři muslimské radikály.

Vládní mluvčí Radžita Senaratne, který je zároveň ministrem zdravotnictví, v pondělí řekl, že všech sedm sebevražedných atentátníků spojovaných s nedělními útoky byli občané Srí Lanky. Policie dosud zatkla 24 lidí a po dalších pátrá.

Vládní mluvčí také oznámil, že Srí Lanka měla informace o chystaných atentátech už 4. dubna. První varování měla podle indické televize BTVI dostat před víc než dvěma týdny, poslední deset minut před útokem. Na nebezpečí útoku byla upozorněna i katolická církev.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme