Výběrové řízení na kata. Srí Lanka obnovuje trest smrti, na inzerát odpovědělo přes 100 zájemců

Inzerát srílanských úřadů na místo popravčího přilákal více než 100 zájemců. S odvoláním na mluvčího srílanské vězeňské správy o tom ve středu informovala agentura Reuters. Země tak pokračuje v plnění svého plánu na obnovení trestu smrti za drogové delikty.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srílanský prezident Maithripala Sirisena. | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Prezident Maithripala Sirisena loni prohlásil, že chce po bezmála půl století trvající pauze obnovit popravy oběšením.

Za pašování drog platí na Srí Lance trest smrti, nicméně od roku 1976 není uplatňován. Přísná politika prosazovaná hlavou státu je zčásti inspirovaná Filipínami, kde ve válce proti drogové kriminalitě rukou policie zahynuly tisíce lidí.

Srí Lanka obnovuje po 43 letech trest smrti oběšením. Bude pro drogové zločince

Číst článek

Mluvčí vězeňské služby Thušara Upuldenija uvedl, že 102 lidí zareagovalo na novinový inzerát, v němž srílanské úřady sháněly dva morálně a psychicky silné muže na pozici popravčího. Mezi uchazeči byl také Američan, který však musel být z výběrového řízení vyloučen, neboť jako cizinec nesplňoval předpoklady.

Vláda začala hledat dva popravčí minulý měsíc. Poslední srílanský kat dal výpověď v roce 2014, aniž popravil jediného vězně. Jako důvod uvedl stres, který u něj vyvolával pohled na šibenici. Další představitel této profese, přijatý v loňském roce, se v práci nikdy neukázal.

Ve srílanských věznicích je v celách smrti v současnosti 1300 odsouzených, z toho 48 kvůli kriminalitě spojené s drogami. Pachatelé, kteří mají na svědomí zločiny považované na Srí Lance za hrdelní, jako jsou znásilnění, obchod s drogami nebo vraždy, si v posledních letech odpykávali tresty doživotního vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme