Srí Lanka obnovuje po 43 letech trest smrti oběšením. Bude pro drogové zločince

Srí Lanka začne během dvou až tří měsíců znovu vykonávat popravy oběšením. Prohlásil to ve středu večer v parlamentu prezident Maithripala Sirisena, podle nějž se popravy budou týkat zločinců, kteří byli odsouzeni k trestu smrti za drogové delikty. Informoval o tom deník The Guardian.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srílanský prezident Maithripala Sirisena | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Prezident Sirisena již koncem ledna uvedl, že se chystá v brzké době ukončit 43leté moratorium na uplatňování absolutního trestu. Ve středu plán poprvé časově upřesnil, když ve svém projevu v parlamentu řekl, že první popravy se uskuteční během nadcházejících tří měsíců.

Sirisena se k plánu obnovit popravy odsouzených na smrt inspiroval během své nedávné návštěvy Filipín. Tamní prezident Rodrigo Duterte po zvolení do úřadu v roce 2016 zahájil brutální boj proti drogám, který si dosud vyžádal podle vládních údajů 5000 životů. Neoficiální odhady hovoří až o 20 tisících mrtvých.

Tři státy USA obnovily tresty smrti. I tak se počet poprav blíží historickému minimu

Číst článek

„Potřebujeme přísné zákony. Země je nyní zaplavena různými drogami, včetně marihuany, kokainu, heroinu a metamfetaminu. Během příštích dvou nebo tří měsíců začne být uplatňováno mé rozhodnutí obnovit trest smrti,“ řekl Sirisena.

„Žádám organizace pro lidská práva, aby proti tomuto rozhodnutí neprotestovaly, protože je součástí snahy dostat pod kontrolu drogovou hrozbu a činnost podsvětí na Srí Lance,“ dodal nepopulární prezident, kterého čeká v roce 2020 těžký boj o znovuzvolení hlavou státu.

K tomuto rozhodnutí dochází i přesto, že na prosincovém zasedání Valného shromáždění OSN se rekordních 121 států vyslovilo pro moratorium trestu smrti. Uvádí to na svých stránkách hnutí Amnesty International. Jeho členka Chiara Sangiorgiová tehdy v této souvislosti řekla, že „země, které si stále zachovávají trest smrti, by měly okamžitě ustanovit moratorium na popravy jako první krok k úplnému zrušení trestu smrti.“

Srílanský ministr vnitra však v úterý podle agentury AFP uvedl, že úřady dokončily minulý měsíc právní a administrativní kroky, které umožní popravu prvních pěti odsouzenců. Zbývá prý jen, aby prezident podepsal rozsudky smrti a aby byl určen popravčí.

Srí Lanka popravila posledního vězně v roce 1976. V srílanských káznicích nyní čeká v celách smrti 1299 vězňů, z nichž 48 jich bylo odsouzeno za drogovou kriminalitu, uvádí agentura AP.

anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme