Davové násilí na Srí Lance. Během protimuslimských útoků lidé zlynčovali obchodníka a ničili mešity

Rozlícený dav zabil při pondělních protimuslimských útocích na severozápadě Srí Lanky jednoho z muslimů a zničil desítky obchodů a mešit. Informovala o tom v úterý agentura AP s odvoláním na srílanskou vládu. Násilnosti namířené proti vyznavačům islámu vyvolaly teroristické útoky na kostely a hotely z 21. dubna, při nichž islamisté zabili na Srí Lance přes 250 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav tvořený etnickými Sinhálci, kteří se hlásí k buddhismu a tvoří na Srí Lance většinu, zahájil své útoky na muslimy v několika městech Severozápadní provincie již v neděli. Zaměřil se při svém tažení na jejich obydlí, útočil ale také na mešity, obchody a automobily.

Srílanské úřady začaly blokovat facebook i další sítě. Důvodem jsou násilnosti proti muslimům

Číst článek

V pondělí se násilnosti dále vystupňovaly a policisté proti útočníkům zasáhli slzným plynem i střelbou do vzduchu.

„Jsou tady stovky výtržníků... Zapalují mešity a rozbili výlohy a zařízení mnoha obchodů patřících muslimům,“ řekl agentuře Reuters telefonicky jeden z obyvatel oblasti Kottapitija, který si nepřál být jmenován.

„Lidé z muslimské komunity se krčili v nedalekých rýžových polích, díky tomu nikdo nezemřel,“ popsal agentuře Reuters jeden z obyvatel města Kottapitija před rozmlácenou mešitou.

V taxících nejprve přijely desítky lidí. Ti napadali v pondělí muslimské obchody kameny, postupně se dav rozrostl až na tisíc lidí. „Útočníci byli na motorkách, vyzbrojení tyčemi a meči,“ řekl osmačtyřicetiletý Abdul Bari.

Někteří v oblasti viní policisty, že nedokázali dav zastavit. „Policie přihlížela. Byli v ulicích, ale nezasáhli. Řekli nám, ať jdeme dovnitř,“ řekl Mohamed Falel, který vlastní autolakovnu. „Žádali jsme policii, ať je zastaví. Nestříleli. Mohli to zastavit. Nezastavili,“ dodal.

Bodné a sečné rány

Nejhorší situace panuje v některých oblastech hlavního města Kolomba a na severozápadě země. Například ve městě Kiniyama vtrhly stovky lidí do mešity, uvádí agentura Reuters. Důvodem byl požadavek lidí prohledat mešitu poté, co policie pátrala v nedalekém jezeře po možných zbraních.

Nejde o první nábožensky motivované násilí v zemi v poslední době. V březnu minulého roku byla vláda nucena vyhlásit výjimečný stav poté, co dav napadal muslimy v centrální části stá | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Úřady vyhlásily po celé zemi od pondělních 21.00 místního času (úterních 0.30 SELČ) do úterních 4.00 místního času (7.30 SELČ) zákaz vycházení a dočasně také zablokovaly sociální sítě a komunikační aplikace jako WhatsApp.

V okrese Puttalam jeden muž zemřel v nemocnici poté, co dav zaútočil na jeho podnik a zlynčoval ho. „Napadli ho bodnými a sečnými zbraněmi v jeho v truhlářské dílně,“ sdělil AFP policista s tím, že jde o první oběť nepokojů.

Obchodník Nashir Mohamed popsal, že ho napadlo asi 15 lidí, kteří byli ozbrojení mačetou. On ale utekl zadními dveřmi.

Muslimové tvoří asi 10 procent srílanské populace, která čítá 22 milionů lidí. V březnu minulého roku došlo k vzedmutí obdobně etnicky a nábožensky motivovaného násilí. Vláda byla nucena vyhlásit výjimečný stav poté, co dav napadal muslimy v centrální části státu. Srí Lanka má navíc historii etnicky motivovaných násilných konfliktů. Proto se představitelé snaží situaci uklidnit.

Hrubá síla

Srílanský premiér Ranil Wickremesinghe v prohlášení řekl, že udělil nezbytné pravomoci bezpečnostním silám, aby zasáhli proti těm, kteří narušují mír. „Apeluji na všechny občany, aby zůstali klidní a nedůvěřovali falešným informacím,“ uvedl na twitteru.

Násilnosti namířené proti vyznavačům islámu vyvolaly teroristické útoky na kostely a hotely z 21. dubna, při nichž islamisté zabili na Srí Lance přes 250 lidí | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Šéf policie Chandana Wickramaratne varoval, že policisté odpoví použitím maximální síly. Policejní mluvčí také odmítl nařčení, že policie nekonala. „Všem policistům bylo řečeno, aby použili hrubou sílu proti útočníkům, dokonce maximální možnou. Pachatelé čelí až desetiletému trestu vězení,“ uvedl.

Britský zpravodajský server BBC cituje poradce srílanského prezidenta Shirala Lakthilaka. „Co chceme ukázat, je, že vláda je odhodlaná situaci zvládnout,“ řekl.

‚Nezasáhnou‘

I přes snahu nejvyšších kruhů situaci zklidnit, panují mezi muslimskou populací obavy. „Je hodně míst, kde platí zákaz vycházení. Armáda je v ulicích, ale nezasáhnou proti násilí,“ řekl BBC muslimský obchodník, který si přál zůstat v anonymitě.

Současná situace vzbudila obavy také u OSN. Speciální poradci pro zabránění genocidy a zodpovědnosti chránit apelují na srílanskou vládu, aby jasně řekla, že šíření nenávisti v populaci nebude tolerovat. „Srí Lanka je pluralistická společnost. Být Srílančan či Srílančanka znamená být buddhistou, hinduistou, muslimem, křesťanem,“ uvedli.

O Velikonocích zaútočilo na Srí Lance sedm sebevražedných atentátníků na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely.

K zodpovědnosti za útoky, při nichž zemřelo přes 250 lidí, se přihlásil Islámský stát, uskutečnila ho místní skupina radikalizovaných muslimů.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme