Srí Lanku čekají velké změny. Prezidentské volby vyhrál opoziční kandidát Sirisena

Srílanský opoziční kandidát Maithripala Sirisena překvapivě zvítězil ve čtvrtečních předčasných prezidentských volbách a ještě dnes složí prezidentskou přísahu. Sirisena v hlasování porazil dosavadního prezidenta Mahindu Radžapakseho, který usiloval o třetí mandát. Radžapakse, jehož opozice obviňovala z autokratického způsobu vládnutí, už uznal svou porážku a opustil prezidentský palác.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Maithripala Siriseny slaví jeho vítězství v prezidentských volbách na Srí Lance | Zdroj: Reuters

Volební komisař Mahinda Dešaprija uvedl, že bývalý ministr zdravotnictví a někdejší Radžapakseho spojenec Sirisena získal 51,28 procenta platných hlasů, zatímco jeho největší soupeř Radžapakse pouze 47,58 procenta.

Třiašedesátiletý Sirisena v předvolební kampani slíbil, že bude přísně potírat korupci a přijme ústavní reformy k oslabení prezidentské moci. Během 100 dní plánuje vypsat nové parlamentní volby, uvedla agentura Reuters.

Sirisenovi spojenci rovněž sdělili, že se nový prezident chystá přehodnotit zahraniční politiku země, která se v posledních letech hodně orientovala na Čínu.

Radžapakse vedl spory se Západem kvůli obviněním z porušování lidských práv a z válečných zločinů, jež údajně páchali vládní vojáci na konci občanské války s tamilskými separatisty v roce 2009.

Opoziční kandidát na prezidenta Srí Lanky Maithripala Sirisena | Foto: Reuters

Sirisena loni v listopadu odešel z vlády poté, co Radžapakse vypsal předčasné volby a oznámil záměr znovu kandidovat. Opozice, jejímž byl Sirisena společným kandidátem, obviňovala Radžapakseho ze sklonu k autokratickému způsobu vládnutí, z korupce a z toho, že do vlivných funkcí dosazuje své příbuzné.

Radžapakseho popularita výrazně stoupla, když se jeho vládě podařilo v roce 2009 zvítězit v občanské válce s tamilskými povstalci a ukončit tento 25letý ozbrojený konflikt. Jeho vládu, která začala v roce 2005, rovněž provázel úctyhodný hospodářský růst, který podporovaly mimo jiné obří stavební projekty, jež často vznikly díky čínským investicím.

Když Radžapakse v listopadu vyhlásil předčasné volby, předpovídali mu analytici snadné vítězství. To však změnil Sirisena, který byl druhým nejvyšším představitelem Radžapakseho vládního Sjednoceného svazu svobodných občanů (UPFA), svou překvapivou rezignací a vstupem do volebního souboje.

Zatímco Radžapakse si ve čtvrtečním hlasování udržel přízeň mnoha většinových Sinhálců, kteří vyznávají budhismus, Sirisenu podpořili jak Sinhálci, tak i menšinoví etničtí Tamilové žijící na severu země a muslimové.

O přízeň 15 milionů oprávněných voličů se ve volbách ucházelo celkem 19 kandidátů. Volební účast přesáhla 70 procent.

Přestože před volbami panovaly obavy z násilností, hlasování se podle volební komise obešlo bez vážnějších incidentů a i po oznámení výsledků panoval klid.

Bezpečnostní situace na Srí Lance je sledována mimo jiné proto, že v úterý očekává tato ostrovní země přílet papeže Františka.

Prezident Srí Lanky Mahinda Radžapaksa | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme