Srílanská vláda propustí 40 tisíc lidí z uprchlických táborů
Na Srí Lance má být propuštěno v nejbližších týdnech 40 tisíc lidí z uprchlických táborů na severu země. Podle informací BBC v táborech provizorně přebývá čtvrt miliónu Srílančanů, které z jejich domovů vyhnala občanská válka.
Během války docházelo k bojům mezi radikálními Tamilskými Tygry a vládní armádou, která nakonec povstalce na jaře letošního roku porazila.
Podle bývalého ředitele mise společnosti Člověk v tísni na Srí Lance Jana Pavelky jde sice o pozitivní zprávu, ale nelze si myslet, že budou všichni propuštěni: "Není to tak, že by je armáda vyvezla z kempu a nechala je jít. Oni budou po nějakou dobu drženi v dalších uzavřených táborech, kde budou znova prolustrováni, a potom budou propuštěni. Otázkou navíc je, jestli budou propuštěni všichni."
O situaci na Srí Lance mluvil na Rádiu Česko bývalý ředitel mise společnosti Člověk v tísni na Srí Lance Jan Pavelka.
Pavelka poukazuje na případy z minulosti, kdy vláda také propustila menší skupinky, které byly převezeny na jiné místo, kde byly drženy, a někteří lidé nakonec nebyli vůbec propuštěni.
V současnosti je v uprchlických táborech na Srí Lance drženo asi 250 tisíc lidí. "Situace v táborech není dobrá. Lidé nemají žádnou možnost pohybu mimo tábor a nemohou se stýkat s příbuznými. Největším problémem přitom nejsou podmínky v táborech, ale podstata uzavřených uprchlických táborů," vysvětluje bývalý ředitel mise na Srí Lance.
Proč vláda nechce lidi propustit?
Vláda odůvodňuje nucený pobyt lidí v táborech tím, že je potřeba severní oblasti ostrova odminovat a prolustrovat všechny uprchlíky, jestli mezi nimi nejsou Tamilští Tygři. To jsou podle Pavelky ale jen zástupné problémy:
"Všichni na Srí Lance, kteří se touto problematikou zabývají, vědí, že jsou to jenom zástupné nástroje, protože vládě nebrání nic v tom, aby tábory otevřela a aby v nich udělala snesitelnější podmínky."
Podle něj byli všichni na Srí Lance už prolustrováni a nikdo nerozumí tomu, proč vláda tyto lidi stále drží. "Tyto lidi před sebou nejdřív táhli Tamilští Tygři jako živé štíty, kterými se bránili před bombardováním ze strany vlády. Potom byli osvobozeni, ale místo toho, aby mohli jít domů, byli umístěni v obrovských uzavřených táborech, kde nejsou jednoduché životní podmínky," dodává Pavelka.