Exministr obrany SSSR Jazov dostal v Litvě 10 let za útok na vilniuské televizní centrum v roce 1991

Soud v litevském Vilniusu ve středu odsoudil v nepřítomnosti k deseti letům vězení bývalého sovětského ministra obrany Dmitrije Jazova za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Dopustil se jich údajně v lednu 1991, kdy při útoku sovětských vojáků proti vilniuskému televiznímu centru zahynulo 14 lidí. Incident tehdy urychlil proces rozpadu Sovětského svazu.

Tento článek je více než rok starý.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov s ruským prezidentem Vladimirem Putinem

Bývalý sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov s ruským prezidentem Vladimirem Putinem | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Soudní proces s několika desítkami sovětských vojáků a důstojníků, kteří se útoku zúčastnili, začal v roce 2016. Jazov byl obviněn z vytvoření organizované skupiny 160 vojáků a politiků, kteří se podle litevské prokuratury ozbrojenou cestou snažili zabránit litevské nezávislosti.

Čtyřiadevadesátiletý Jazov se soudu v litevské metropoli neúčastní, stejně jako téměř nikdo z obviněných. Kromě Rusů mezi nimi jsou občané Běloruska a Ukrajiny.

Na lavici obžalovaných ve středu zasedli pouze dva z údajných viníků: plukovník Jurij Mel, který byl zadržen v roce 2014 při návštěvě Litvy, a bývalý důstojník Gennadij Ivanov. Mela soud odsoudil k sedmi letům a Ivanova ke čtyřem. Ostatní obžalovaní dostali tresty od čtyř do dvanácti let.

Jazov v letech 1979-80 velel sovětským okupačním vojskům v Československu, ministrem obrany SSSR byl v letech 1987-91. O rok později se maršál zapojil do neúspěšného pokusu o puč proti reformní vládě Michaila Gorbačova, ale souzen nikdy nebyl. Litevská prokuratura pro něj a pro dalších pět obviněných žádala doživotí. Rozsudky vilniuského soudu nejsou pravomocné.

Rusko proti procesům s bývalými sovětskými vojáky v Litvě tvrdě protestuje, moskevský parlament je v rezoluci označil za „politicky motivované divadlo“, které je součástí pokusů o přepisování dějin. Některá ruská státní média označují útok na vilniuské televizní centrum za výsledek provokace vyvolané jeho obránci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme