Stačilo by půl minuty a letěl domů v zinkové rakvi. Češi popisují bostonský maraton

Šok, zmatek, ale rychlé zvládnutí situace. Tak popisují minuty po bombových útocích v cíli bostonského maratonu čeští běžci, kteří se ze Spojených států vrátili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V cíli bostonského maratonu vybouchly dvě nálože | Zdroj: Reuters

Pana Maria Junka zastihly exploze asi 100 metrů před cílem. Z místa utíkal směrem za cílovou pásku do bezpečí.

„První je šok. Zřejmě jsem ale uvažoval chladnokrevně, když jsem zmizel z toho místa. Ale pak následoval hrozný šok, když si člověk uvědomil, co se mohlo stát a jaká je to šílená situace a jaký to může mít dopady i pro ten maratonský běh,“ popisuje běžec.

Mario Junek běžel spolu s kamarádem Pavlem Prunnerem. V legraci mu řekl, že kdyby byl jen o půl minuty rychlejší, mohl už domů cestovat v zinkové rakvi.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Čechy, kteří se účastnili bostonského maratonu, natáčel Štěpán Macháček

Pavla Prunnera zastihla zpráva o výbuších několik kilometrů před koncem závodu.

„Najednou začalo obrovské houkání. Jeli policisté na motorkách, za nimi asi sedm aut. Policajti nás vyháněli z té závodní dráhy ke kraji. A kolem nás prostě projela tahle kolona,“ popisuje Prunner.

„A běželi jsme dál, já jsem ještě trochu přidal. Až pak asi kilometr a půl před cílem jsem začal potkávat lidi, co šli proti nám v té dráze. To se nikdy předtím nestalo. Tak jsem se jimi prodíral, běžel jsem dál a pak nás najednou zastavili,“ doplňuje maratonec.

Zaujalo ho, že nikde neviděl nikoho panikařit ani v šoku. Co se přesně v cíli stalo, se tak dozvěděl až z televizních záběrů.

Obama označil útoky v Bostonu za terorismus. V dalších podezřelých balíčcích nálože nebyly

Číst článek

Policie pátrá po pachateli, nebo pachatelích útoků. Informace o dalších nastražených bombách se nepotvrdily.

Prezident Barack Obama slíbil, že bezpečnostní orgány viníka najdou a poženou k odpovědnosti. Bombové útoky celkem zabily tři lidi a na 170 dalších zranily.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme