Stahování židovských osadníků z pásma Gazy začalo

Přesně o půlnoci Izrael odřízl přístup k židovským osadám v pásmu Gazy. Tím okamžikem začal platit výzva k jejich opuštění. Obdrželo ji všech asi 9000 tisíc osadníků, kteří teď musí do dvou dnů svá obydlí vyklidit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpůrci odchodu z osad | Zdroj: ČTK

Ti, kteří nařízení neuposlechnou budou po uplynutí lhůty o půlnoci místního času z úterý na středu násilně vystěhováni. Už před několika týdny byly v rámci příprav na vyklizení pásma uzavřeny všechny přechody mezi Izraelem a Gazou s výjimkou přechodu Kissufim.

Nynější odříznutí pásma tedy znamenalo prakticky jen uzavření tohoto posledního přechodu. Většina osadníků se už odstěhovala na jiná místa v Izraeli a uzavřela s úřady smlouvy o odškodnění za majetek opuštěný v Gaze.

Do pásma se však dostalo podle odhadů asi 5000 radikálních židovských odpůrců odsunu, kteří se budou snažit klást odpor a provokováním incidentů stahování narušit.

Bývalý šéf americké diplomacie Henry Kissinger si myslí, že v případě úspěšného odsunu bude pokračování mírového procesu ležet hlavně na bedrech Palestinců: "Je to velmi bolestné pro lidi, kteří v osadách žili po desetiletí. Teď mají odejít pro lepší vyhlídky v politickém vyjednávání a ne kvůli něčemu konkrétnímu. Arabové musí pochopit, že když tenhle vstřícný krok neoplatí a neomezí terorismus, jakýkoli mírový proces bude v budoucnu téměř vyloučen."

Milan Kopp, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme