Stahování židovských osadníků z pásma Gazy začalo

Přesně o půlnoci Izrael odřízl přístup k židovským osadám v pásmu Gazy. Tím okamžikem začal platit výzva k jejich opuštění. Obdrželo ji všech asi 9000 tisíc osadníků, kteří teď musí do dvou dnů svá obydlí vyklidit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpůrci odchodu z osad | Foto: ČTK/AP

Ti, kteří nařízení neuposlechnou budou po uplynutí lhůty o půlnoci místního času z úterý na středu násilně vystěhováni. Už před několika týdny byly v rámci příprav na vyklizení pásma uzavřeny všechny přechody mezi Izraelem a Gazou s výjimkou přechodu Kissufim.

Nynější odříznutí pásma tedy znamenalo prakticky jen uzavření tohoto posledního přechodu. Většina osadníků se už odstěhovala na jiná místa v Izraeli a uzavřela s úřady smlouvy o odškodnění za majetek opuštěný v Gaze.

Do pásma se však dostalo podle odhadů asi 5000 radikálních židovských odpůrců odsunu, kteří se budou snažit klást odpor a provokováním incidentů stahování narušit.

Bývalý šéf americké diplomacie Henry Kissinger si myslí, že v případě úspěšného odsunu bude pokračování mírového procesu ležet hlavně na bedrech Palestinců: "Je to velmi bolestné pro lidi, kteří v osadách žili po desetiletí. Teď mají odejít pro lepší vyhlídky v politickém vyjednávání a ne kvůli něčemu konkrétnímu. Arabové musí pochopit, že když tenhle vstřícný krok neoplatí a neomezí terorismus, jakýkoli mírový proces bude v budoucnu téměř vyloučen."

Milan Kopp, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme