Stále v žaláři bez mříží. Julian Assange už pět let neopustil ekvádorskou ambasádu

Díky němu víme, že američtí diplomaté přezdívali Angele Merkelové „teflonka" a že Vladimír Putin byl pro ně „alfasamec". Jeho WikiLeaks zveřejnily nespočet tajných amerických depeší. Zakladatel serveru Julian Assange je pro jedny hrdina, který bojuje za svobodu slova, podle druhých je ale zrádce a možná i nástroj Kremlu. Ve středu je to pět let, co dostal azyl na ekvádorské ambasádě v Londýně. Tu od té doby neopustil.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní komise OSN uvedla, že Assange je v Británii ‚svévolně zadržován‘ a měla by mu být umožněna svoboda pohybu | Zdroj: Reuters

Bytový dům s fasádou z červených cihel a s bílými balkony stojí hned naproti obchodnímu domu Harrods, možná nejluxusnějšímu a nejslavnějšímu obchodu v Londýně. V přízemním rohovém bytě sídlí velvyslanectví Ekvádoru a tam už pět let žije Julian Assange.

Naposledy se Assange objevil na balkoně 17. května. Mimo jiné děkoval Ekvádoru za azyl, za to, že ustál tlak, který na zemi údajně vyvíjely Spojené státy. Děkoval za útočiště, které mu ambasáda poskytuje. Nový prezident Ekvádoru jej sice označil za hackera, azyl mu ale země nadále poskytne.

Julian Assange na balkóně ekvádorské ambasády | Foto: Reuters

Kolem ambasády procházejí netečně turisté, kteří se nabažili prohlídkou sousedního obchodního domu s dechberoucími cenami.

Joshua, který na nedalekém nároží drnká na perský rebab, je jediný, kdo jméno Assange zná. „Je tady ve vězení. Je to druh vězení. S tím nemůžu souhlasit," řekl zpravodaji Českého rozhlasu ve Velké Británii, který se byl na místě podívat.

Člen ochranky obchodního domu, který si přišel o pauze zakouřit pod balkon Assangova útočiště, na mikrofon mluvit nechce. Říká, že tady zažil mediální šílenství kolem zakladatele Wikilieaks i pokusy o jeho zatčení. Teď už prý ale nikoho nezajímá. Dokonce ani policie už před ekvádorskou ambasádou nehlídkuje. A pokud ano, tak není vidět.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme