Stále více Brazilek touží po kariéře modelky. Může za to telenovela

Latinskoamerické seriály plné zápletek a emocí mohou mít značný vliv na společnost. V Brazílii se právě teď vysílá telenovela ze zákulisí světa modelek a modelingové agentury už hlásí velký nárůst zájmu o tuto profesi. Seriál přitom nevykresluje modeling zrovna pozitivně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

móda, modelka, modeling

móda, modelka, modeling | Zdroj: Reuters

Od té doby, co začal televizní kanál Globo vysílat telenovelu s názvem Tajemné pravdy, se prý na agentury obrací nejméně dvakrát tolik dívek, které by se chtěly stát modelkami.

V rozhovoru pro deník Folha de Sao Paulo to potvrdila i Liliana Gomes, šéfka velké brazilské agentury Joy Model. Podle ní je hlavní příčinou možnost společenského vzestupu, který tato profese nabízí.

Telenovela přitom není pro svět modelingu zcela pozitivní reklamou. Vypráví totiž mimo jiné o tom, jak jedna z agentur nabízí své modelky také jako luxusní placené společnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brazilky si vybírají profesi i na základě telenovel. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj David Koubek

V Brazílii se proto rozpoutala velká diskuze. Majitelé agentur, které fungují ve světě módních přehlídek nebo časopisů, něco takového naprosto odmítají a telenovelu kritizují. Říkají, že jejich svěřenkyně v žádném případě nepracují jako prostitutky a že si autoři seriálu vymýšlejí.

Na druhou stranu řada žen, které pracují jako modelky v širším slova smyslu – od hostesek až po takzvané profesionální celebrity, podobné nabídky a „přesčasy“ potvrzují.

O tom, že telenovely ovlivňují společnost, existují i vědecké studie. Například dva výzkumy Americké rozvojové banky dokázaly, že romantické seriály změnily pohled Brazilek na mateřství a na rozvody. Zároveň s rozšířením televize tak od 70. let klesla porodnost zhruba o dvě třetiny a od 80. let se pětkrát zvýšila rozvodovost.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme