Stále více Francouzů je připraveno volit extrémně pravicovou Národní frontu

Národní fronta je jednou z nejpopulárnějších extrémně pravicových stran v rámci celé Evropy. Dlouhá léta ji vedl Jean Marine Le Pen, a když ho vystřídala jeho dcera Marine, nastala změna. Mnozí Francouzi už nepovažují stranu za extremistickou, a dokonce jsou jejím kandidátům ochotni dát hlas i na regionální úrovni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová

Marine Le Penová | Zdroj: ČTK

Strana tak může v příštích volbách v roce 2014 získat až 77 měst nad čtyři tisíce obyvatel. Hlásá totiž to, co chtějí mnozí Francouzi slyšet.

Padesátiletá Michele z Montpellier prošla, co se preferencí týče, jistým vývojem. „Předtím jsem dlouhá léta volila socialisty a pak jsem si uvědomila, že příliš mnoho sociálních výhod naši společnost zabíjí,“ říká dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzrůstající popularitě Národní fronty ve Francii informoval zahraniční zpravodaj Jan Šmíd

Michelle je nyní v Mentonu, půvabném městečku v blízkosti italských hranic. Na zimu se sem stahují důchodci ze severu Francie, ti movitější si tu kupují malé bytečky a přečkávají tu nevlídné období, kdy je zima po celé Evropě. Na léto pak byty pronajímají turistům.

Jsou to většinou voliči Národní fronty, v legislativních volbách v minulém roce získal právě tady kandidát extrémní pravice 42 procent hlasů. Vůbec Provence a Azurové pobřeží jsou poměrně spolehlivou základnou strany, stejně jako sever Francie. Lidé reagují na otázky spojené s přistěhovalectvím na jihu a vysokou nezaměstnaností na severu.

Le Penová stranu otevřela širším vrstvám

Přesně před rokem objížděla Marine Le Penová Francii jako kandidátka na prezidentský úřad. Nedělala si žádné iluze o tom, že by mohla zopakovat úspěch svého otce, který v roce 2002 porazil socialistu Lionela Jospina a dostal se do druhého kola prezidentských voleb. Přesto věřila ve svůj úspěch, získala šest a půl milionů hlasů, což bylo téměř osmnáct procent.

Stane se Francie národem extrémistů, může Národní fronta získávat stále více příznivců? Může. Straně přibývají členové každým dnem a Marine Le Penová, která ji po odchodu svého otce více otevřela širším vrstvám Francouzů, chce ovlivňovat francouzskou politiku zespoda. Chystá se k útokům na radnice. Příští rok se ve Francii volí na 36 tisících radnicích a Národní fronta usiluje o co největší počet starostů.

Jean Marie Le Pen a jeho dcera Marine Le Penová | Foto: ČTK/AP

A jejími příznivci nejsou pouze extremisté. „Je to těžké, jsem mladý a mám potíže sehnat práci, přitom bych chtěl pracovat, mám slušné vzdělání, ale neměl jsem štěstí něco najít,“ říká mladík a dodává, že v zemi je příliš cizinců, proto je méně pracovních příležitostí pro Francouze. Další klíčovou otázkou je nejen pro něj přistěhovalectví.

„Přistěhovalectví, to je to, co mě trápí nejvíce. A také, co se děje v mé vlastní zemi. Neříkám Francii Francouzům, ale měli bychom více zavřít hranice a více se zajímat o nás Francouze než o cizince. Přijímat jen ty, pro které má naše země místo,“ tvrdí Francois z regionu Pas de Calais.

Popularita strany roste

Lionel vystudoval práva, působil jako advokát a v politice je aktivní na místní úrovni. Jeho argumenty jsou přesně jako z volebního programu Národní fronty.

„Když jste v pokoji, kam se vejde deset lidí, tak jich tam nemůžete umístit dvacet, a to je stejné jako u nás. Pokud by u nás byl dostatek místa, tak jsou cizinci vítáni, ale tam, kde berou Francouzům práci, je přece nemůžeme vítat s nadšením,“ říká.

Ve Francii vylučuje pravice i levice s Národní frontou jakoukoli spolupráci. Ale po porážce Nicolase Sarkozyho a směšné bitvě o vedení strany je pravice v troskách. A socialisté bojují s následky bomby jménem Jerome Cahuzac a zjišťují, jestli si ještě nějaký další ministr nevedl nepřiznané konto v zahraničí.

Extremisté by si proto nedovedli představit lepší okolnosti a popularita Národní fronty přirozeně roste. A to není v žádné demokratické společnosti dobrá zpráva.

Jan Šmíd, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme