Stalin se do Moskvy nevrátí. Ruská metropole od nápadu upustila

Rusko se chystá na oslavy 65. výročí konce 2. světové války. V neděli se na 'Den vítězství' mají sjet do Moskvy státníci z celé Evropy, včetně českého prezidenta. Jen málo přitom chybělo a ruské hlavní město mohla zkrášlit i 'ozdoba', z níž mnoha lidem dodnes naskakuje husí kůže - portréty sovětského lídra Josefa Stalina. Moskevská radnice nakonec svůj nápad instalovat plakáty komunistického vůdce, za jehož vlády byly zavražděny milióny lidí, opustila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Dva dny před dnem D, který Rusko stejně jako za sovětských dob stále slaví o den později než zbytek Evropy, je Moskva v horečných přípravách. Vojáci ruské a poprvé i zahraničních armád, ladí na Rudém náměstí krok před tradiční přehlídkou. Uklízecí čety cídí město, aby ukázalo přívětivou tvář hostům z domova i z ciziny.

Součástí slavnostního hávu nakonec nejsou portréty sovětského lídra - k velké úlevě jedněch a hořkému zklamání jiných. 65 let po konci války, 20 let po pádu Sovětského svazu, Stalin stále Rusko rozděluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

05_07_RF_Rusko_veterani_Stalin.mp3

Pro jedny hrdina, pro druhé zločinec

„Debata, která se kolem role Stalina v druhé světové válce strhla, jen ukazuje, jak je Rusko rozpolcené,“ říká Arsenij Roginskij – jeden z představitelů organizace Memorial, která se léta zabývá mapováním sovětské historie a represí. Pro jedny je Stalin symbolem teroru a zločinů na vlastním národu, pro druhé hrdinou, který Sovětský svaz dovedl k vítězství v devastující válce.

„Stalin z povědomí ruské veřejnosti nikam nezmizel, jak se mohlo zdát v 90. letech. V plné slávě se vrátil během Putinovy éry. Důvodů je mnoho, tím hlavním je ale Putinova historická politika a snaha vytvořit novou ruskou identitu, velmi podobnou té sovětské. Je to koncepce založená na přesvědčení, že jsme velmoc a dědici jen toho nejlepšího z carského Ruska a především Sovětského svazu. V konečném efektu je to ale vlastně koncepce stalinská, stojící na tom, že my jsme ti nejlepší a všichni kolem jsou naši nepřátelé,“ podotýká Arsenij Roginskij.

Sovětské lágry pro veterány

Pro mnohé Rusy - především ty, kteří válku zažili, Stalin zůstává symbolem porážky Německa a konce let válečného utrpení. Ne ale pro 85-letého Lva Netta. Veterán, který prošel německým zajetím, si místo ocenění za boje na frontě a v týlu nepřítele od stalinského režimu vysloužil dlouhá léta sovětského lágru. Společně s několika dalšími Rusy s podobnou zkušeností podepsal otevřený dopis, který vyzývá Rusy k reflexi Stalinovy role za války i vlastní historie.

„Všechno co stojí v dopise jsem podepsal, protože to znám na základě vlastní zkušenosti. Ve válce jsem viděl umírat lidi kvůli neschopnosti vedení - vrchním velitelem sil přitom nebyl nikdo jiný než Stalin. Všichni jsme byli připraveni bojovat za vlast, kterou on vedl, ale Stalin nás pak za naši věrnost označil za zrádce. Milióny lidí kvůli němu ve válce trpěly a milióny dalších šly na jistou smrt,“ říká Lev Netto, který podle svých slov doufá, že se čelem k vlastní historii postaví ruští politici, i obyčejní lidé. Právě ti za války přinesli největší oběti. V Rusku jich zahynulo přes 26 miliónů.

Stalin | Foto: ČTK

Jak se zdá, přinejmenším nějakou odezvu veřejná reakce vyvolala. Dva dny před oslavami z Kremlu přišlo jasné odsouzení - ruský prezident Dmitrij Medvěděv označil Sovětský svaz za totalitní režim, který potlačoval svobody. Zločiny válečného diktátora Stalina pak za neprominutelné.

Mění se v Rusku klima?

„Státní moc podle mne pochopila, že Stalin a mýtus, který o něm pomáhala vytvořit, je nakonec nebezpečný hlavně pro ni samotnou. Obě skupiny – jak ti, co jsou pro Stalina a teskní po minulosti, tak ti co smýšlejí demokraticky a jsou proti němu, se totiž konsolidují a vymezují. A vůči komu? Proti Putinovi! A jestli něco na světě naše vláda upřímně nenávidí, je to právě živá občanská společnost s jasným postojem,“ dodává Arsenij Roginskij.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme