Stalin údajně dvakrát vzdal atentát na Hitlera

Sovětský diktátor Josef Stalin měl během druhé světové války hned dvakrát zablokovat pokus o atentát na Adolfa Hitlera. Tvrdí to jeden z předních ruských armádních generálů. Důvodem Stalinova rozhodnutí byly údajně obavy, že by Západ uzavřel s Hitlerovým nástupcem mírovou dohodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler, Josef Stalin  

Adolf Hitler, Josef Stalin   | Foto: The End of Sorrow

Stalin podle generála Anatolije Kulikova zastavil dva pokusy o útok na Hitlerův bunkr - v roce 1943 a 1944.

Sověti tehdy plánovali zavraždit Hitlera s pomocí nasazeného agenta, který by získal důvěru nejužšího nacistického vedení.

Jak bývalý ruský ministr vnitra z 90. let Kulikov prohlásil během historické konference v Moskvě, Stalin chtěl svým rozhodnutím odvrátit možnost, že by Hitlerovi spojenci uzavřeli separátní mírovou smlouvu s Velkou Británií a Spojenými státy.

V letech 1941až 1945 zemřelo téměř 27 milionů sovětských občanů. Detaily o plánovaných atentátech na Hitlera budou podle generála Kulikova zveřejněny v chystané knize o druhé světové válce.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme