Stalo se to, čeho jsme se obávali, říkají hasiči. Zřítila se hlavní fasáda 400 let staré kodaňské burzy

Hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy, kterou v úterý zachvátil požár, se ve čtvrtek odpoledne zřítila, uvedl mluvčí dánských hasičů. I přes zpevnění a pokus o stabilizaci ohořelých nosných stěn se jich polovina propadla a spolu s nimi se zřítilo i lešení, kterým byla budova procházející rekonstrukcí obklopena. Požár těžce poničil renesanční budovu ze 17. století, která přišla o svou vysokou věž i velkou část střechy.

Aktualizováno Kodaň (Aktualizováno: 22:16 18. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřítila se hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy

Zřítila se hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy | Foto: Tom Little | Zdroj: Reuters

Při zřícení fasády nebyl nikdo zraněn, uvádějí dánské noviny Jyllands-Posten.

„Stalo se to, čeho jsme se obávali,“ řekl novinářům velitel kodaňských hasičů Jakob Vedsted Andersen. Ještě hodiny před zřícením zbytku fasády 400 let staré budovy se tomu záchranné složky snažily předejít a rozmisťovaly u obvodových zdí kontejnery s betonovými bloky, které měly poškozené stěny podpírat, a bránit tak zřícení historického zdiva.

Polovina budovy burzy v Kodani vyhořela, zůstaly jen obvodové zdi. Požár ještě není zcela uhašen

Číst článek

Kolem 17.00 se však fasáda propadla. Velitel zásahu Tim Ole Simonsen ve čtvrtek varoval, že nelze zaručit, že historické zdivo ve vyhořelé polovině kodaňské burzy vydrží.

„Zřítilo se zhruba 40 až 50 procent fasády v té polovině budovy, která byla zachvácena požárem,“ řekl velitel zásahu Simonsen. Hasiči pracovali na likvidaci požáru v suterénu už druhou noc v řadě a kouř stoupal ještě ve čtvrtek, kdy se pozornost začala soustředit na budoucí obnovu budovy.

V souvislosti se zřícením fasády přijelo na místo množství záchranných vozidel včetně hasičských a sanitních. V okolí bylo podle dánského deníku Jyllands-Posten vidět spoustu kouře a byl cítit silný zápach spáleného dřeva. Nikdo nebyl zraněn, uvedly úřady.

Starostka Kodaně Sophie Haestorpová Andersenová ve čtvrtek uvedla, že byla pozvána do Paříže, aby s tamními činiteli jednala o zkušenostech s obdobným požárem katedrály Notre-Dame před pěti lety. Do francouzské metropole Haestorpová Andersenová odcestuje příští měsíc.

V Kodani hoří historická budova burzy, ministr obrany neštěstí přirovnal k požáru Notre-Dame

Číst článek

„Ve středu jsem mluvila se starostkou Paříže Anne Hidalgovou o zkušenostech s požárem Notre-Dame,“ řekla Haestorpová Andersenová agentuře Reuters. „Pozvala mě a můj tým do Paříže, abychom viděli, jak si oni s touto situací poradili,“ uvedla.

Rekonstrukce vnější části pařížské katedrály by měla být prakticky hotova letos v červenci, celkově má být oprava dokončena v prosinci. „Hidalgová mi dala dobré rady ohledně toho, jak postupovat rychle, a také jak Paříž naložila s dary,“ prohlásila Haestorpová Andersenová.

Oheň budovu kodaňské burzy zachvátil v době, kdy procházela rekonstrukcí, jež jí měla vrátit původní podobu. Policie, která incident vyšetřuje, uvedla, že určení příčiny požáru by mohlo trvat několik měsíců. Forenzní odborníci pomohou určit, jestli má policie požár vyšetřovat jako trestný čin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme