Stamiliony lidí přivítaly Rok zajíce, v Číně při oslavách shořel hotel

Při oslavách nového Roku zajíce v Číně shořel pětihvězdičkový hotel. K neštěstí na severovýchodě země došlo poté, co lidé odpalovali rachejtle a dělobuchy. Příchod nového lunárního roku oslavovali i v dalších zemích východní a jihovýchodní Asie. Severokorejský vládce Kim Čong-il se u této příležitosti zúčastnil slavnostního koncertu, singapurský premiér zase vyzval k vyšší porodnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohňostroj v ulicích | Foto: Robert Mikoláš

Jak připomněl východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, Číňané se bez opalování dělobuchů a rachejtlí při oslavách neobejdou. „Obyvatelé někdejší říše středu totiž takto zahánějí zlé ducha a naopak lákají boha bohatství ke svým domovům,“ vysvětlil.

Dodal, že novoroční ohňostroje jsou přitom v nejlidnatější zemi světa každoročně příčinou řady požárů. Před dvěma lety požár zničil 160 metrů vysoký mrakodrap v Pekingu, vloni plameny zachvátily 1600 let starou bránu v provincii Che-pej. Výjimečný v tomto ohledu nebyl ani letošní rok. Jen v metropoli Pekingu v noci na dnešek vypuklo více než 160 požárů, i když všechny byly pouze menšího rozsahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy nového lunárního roku v Číně přiblížil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

Ohnivé peklo však podle zpravodaje zažili v noci na dnešek obyvatelé hlavního města provincie Liao-ning, kde plameny zachvátily 219 metrů vysokou budovu pětihvězdičkového hotelu.

Hasiči, kteří s požárem bojovali více než čtyři hodiny, se potýkali i s tím, že jejich stříkačky měly dosah pouze 50 metrů. Neštěstí si nevyžádalo žádné oběti na životech, materiální škody ale jsou podle představitelů města Šen-jang obrovské.

Čínské tradiční zvyky

Zpravodaj připomněl, že na mnoha místech má ale období loučení se starým rokem a vítáním nového, které je navíc spojené se začátkem svátku jara, různé podoby. „Například v jedné obci v jihozápadní provincii se lidí sešli a hodovali o 280 metrů dlouhého stolu. Jinde zase nechybí tradiční průvody s tančícími draky. Na jihovýchodě zase volí ‘královnu krásy‘ - místní vybírájí nejkrásnější prasnici,“ přiblížil Mikoláš.

K oslavám spojeným s příchodem nového lunárního roku však podle Mikoláše patří v Číně především tradice, kdy se obyvatelé nejlidnatější země světa scházejí u rodinného stolu. „Proto v Číně každoročně propukne doslova celonárodní migrace, kdy se do pohybu dávají stamiliony lidí, aby s nejbližšími zasedli u společné večeře,“ dodal.

Slavil i severokorejský diktátor Kim Čong-il

Pro dělníky pracující v bohatších provinciích jde přitom často o jedinou příležitost v roce, kdy mohou spatřit své příbuzné. Jak zpravodaj připomněl, na tuto příležitost ale stále marně čekají členové rodin rozdělených Korejskou válkou. „Jako každý rok se tak někteří z nich vydali k hranici rozdělující Korejský poloostrov, aby na tuto skutečnost upozornili,“ uvedl.

Na druhé straně severokorejský vůdce Kim Čong-il se podle státních médií zúčastnil novoročního koncertu symbolizujícího nezdolný heroický duch komunistické armády i lidu.

Zcela jiné starosti má singapurský premiér, kterého trápí klesající porodnost. Vyzval proto mladé páry, aby měly více dětí.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme