Česko 1:1 Rakousko

Stanice Fox News udělala z České republiky součást Velkého Srbska

Známá americká zpravodajská stanice Fox News je na štíru se zeměpisem. Zvláště evropská geografie je pro zaoceánské novináře hotovou noční můrou. Naposledy překreslili mapu Evropy tak, jak se to nepovedlo ani velkým dobyvatelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie mapa | Foto: Evropská komise

Američtí diváci se tento týden konečně dozvěděli 'pravdu' – takzvané Velké Srbsko se rozkládá na území České republiky, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Podle televizní mapy je také volně, zřejmě konfederativně, spojeno s Ukrajinou a Německem.

Bulharsko se pak rozkládá v bývalé Jugoslávii. Ostatní evropské země byly kupodivu víceméně na svém místě.

Není to poprvé a zřejmě ani naposled, kdy se kanál Fox News podobného přehmatu dopustil. V době protestů v Rusku odvysílal místo Moskvy záběry z Athén, kde se dav pokoušel dobýt budovu řecké Národní banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Dorazín pátral po kuriózních omylech amerických novinářů

Jako první na to upozornila stanice Russia Today: „Jediným problémem je, že toto video není z Ruska.“

Ani dalším americkým stanicím se ale podobá uklouznutí nevyhýbají. CNN si například v sedmém měsíci libyjského konfliktu popletla tamní Tripolis se stejnojmenným městem v Sýrii, kam na mapě umístila svou zpravodajku.

Na You Tube je pak velmi oblíbený klip z americké znalostního kvízu, ve kterém měla soutěžící za úkol přiřadit Budapešť k názvu země. Nepovedlo se jí to a ještě byla překvapená, že Maďarsko je země.

Na druhou stranu, v americkém státě Iowa se tento týden konaly republikánské primárky. Kolik Evropanů by tento stát dokázalo najít na slepé mapě a kdo si pamatuje název jeho hlavního města?

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme