Doněčtí separatisté odsoudili novináře Svobodné Evropy na 15 let vězení. Stanice chce jeho propuštění

Nejvyšší soud v mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republice, vytvořené proruskými separatisty na východě Ukrajiny, odsoudil ukrajinského novináře Stanislava Asejeva k 15 letům vězení za údajnou špionáž ve prospěch Kyjeva a za výzvy k extremismu. Oznámily to v úterý místní úřady.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádio Svobodná Evropa (ilustrační foto) | Foto: Zbyněk Pecák

Asejev působil na povstalci ovládaných územích jako spolupracovník americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), která krok separatistů okamžitě odsoudila a žádá jeho neprodlené osvobození.

Rádiu Svoboda a Hlasu Ameriky hrozí zákaz vysílání během prezidentských voleb v Rusku

Číst článek

„Stanislav je novinář. Pouze se snažil zvýšit povědomí o situaci na východě Ukrajiny,“ prohlásil šéf stanice Jamie Fly.

V ukrajinských médiích Asejev publikoval pod pseudonymem Stanislav Vasin, poznamenala agentura Interfax-Ukrajina a dodala, že muž byl pohřešován od začátku předloňského června, kdy o sobě dal vědět naposledy. O dva týdny později povstalci potvrdili, že jej zadrželi kvůli podezření ze špionáže.

Asejev byl odsouzen k 15 letům odnětí svobody už v srpnu, povstalecké úřady to ale oznámily až toto úterý. Údajně předával Ukrajincům informace o rozmístění povstaleckých vojsk.

Konflikt mezi separatisty a vládními vojsky na východě Ukrajiny si za pět let vyžádal okolo 13 000 mrtvých. Intenzita bojů od uzavření mírových dohod v roce 2015 sice výrazně poklesla, ale politické urovnání konfliktu uvízlo na mrtvém bodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme