Stanové městečko v Kyjevě symbolicky spojuje odlišný východ a západ země

Ukrajinští proevropští demonstranti nemíní opustit centrum Kyjeva. Jako v roce 2004 při Oranžové revoluci se utábořili na náměstí Nezávislosti a postavili stanové městečko, které už začíná žít vlastním životem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanové městečko v Kyjevě

Stanové městečko v Kyjevě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Teplota se pohybuje pod nulou, a tak i psi, kteří městečko obývají po boku svých pánů, mají na sobě zimní oblečení.

Náměstí Nezávislosti a z něho vycházející ulice Kreščatik připomínají v těchto dnech opravdu velké stanové město. Každou chvíli v něm přibývají další a další obří „hangáry“.

Vidět jsou velké vojenské stany a každý z nich je, aby bylo zákonu učiněno za dost, přijímací kanceláří některého z opozičních poslanců. Na každém visí cedulka s nápisem ‚Kancelář lidového poslance Ukrajiny‘ a doplněno je jméno. Elektřinou zásobují stany agregáty.

Další část stanového městečka připomíná doby nájezdů kočovníků. Skupiny lidí se ohřívají u ohňů, vrší se zde hromady dříví, mezi tím kluci hrají fotbal a na pódiu vystupují politici. Mezi stany je i jeden z východní Ukrajiny, z ruskojazyčné části země, která se staví k aktivitám západu a Kyjeva rezervovaně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín zjišťoval, jak funguje stanové městečko na kyjevském náměstí Nezávislosti

Svůj stran postavili východní Ukrajinci na jednom z nejlepších míst a budí to tak nevoli lidí ze Lvova. Jich je tady totiž nejvíc a přijeli sem údajně první.

Ke konsenzu ale nakonec dochází: ženám se podařilo diskutující přesvědčit o tom, že Doněck je v tuto chvíli důležitější než Lvov. Jejich přítomnost je prý symbolickým spojením východní a západní strany země, ačkoli jinak jsou tyto části Ukrajiny politicky, kulturně i jazykově odlišné.

„Postavili jsme tady ten stan, abychom měli, kde být, a taky, aby všichni viděli, že i Doněck je tady. Nasedli jsme do aut a autobusů, každý jak ho napadlo. Ujeli jsme 680 kilometrů. Potkali jsme se až tady a přemýšleli jsme, jak se dát dohromady. Tak jsme si tady postavili tenhle stan,“ říká pan Oleg.

Ukrajina vysílá delegace do Bruselu i Moskvy. Lidé ale zůstávají v ulicích

Číst článek

Stanů a lidí neustále přibývá. „Vypadá to, že tato ukrajinská revoluce ještě nějaký ten den potrvá,“ hlásí z náměstí Nezávislosti v Kyjevě zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Noční život stanového městečka v Kyjevě | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme