Stanoviska Berlína a Varšavy ve sporných otázkách se sblížila

Symbolické prolomení ledů v německo-polských vztazích - tak by se dala zhodnotit dnešní návštěva nového šéfa varšavské vlády Donalda Tuska v Berlíně. V německé metropoli padaly nejen úsměvy, ale taky zásadní prohlášení o dosud sporných tématech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk a Angela Merkelová

Donald Tusk a Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Strašák vzájemných vztahů v podobě berlínského, takzvaného "viditelného znamení" poválečného vysídlení Němců ze střední a východní Evropy najednou Varšava výslovně neodmítá. Berlín zase na oplátku nesmetl ze stolu nečekanou iniciativu Donalda Tuska zřídit v Gdaňsku Muzeum druhé světové války.

"Idea gdaňského muzea je rozhodně zajímavá. Muzeum by se mohlo stát součástí celé sítě podobných institucí. Nejde ale o alternativu vůči berlínskému "viditelnému znamení," prohlásila kancléřka Angela Merkelová, která svého polského kolegu ujistila, že Německo nebude ani relativizovat příčiny a dopady války, ani snižovat vinu vlastního národa.

Stejně tak spolkový kabinet nehodlá podporovat soukromé majetkové žaloby vůči polskému sousedovi. Stanoviska Berlína a Varšavy se do jisté míry sblížila i v otázce baltského plynovodu, jehož realizaci Polsko ostře kritizovalo.

Donald Tusk nevyloučil vývoj polského postoje. "Dokážu si představit, že dospějeme do situace, kdy o hledání nejlepšího možného řešení budou jednat tři nejvíce zainteresované strany, to znamená i Rusko."

Polská opozice kritizuje návštěvu jako nepřipravenou

Donald Tusk v Berlíně kromě sympatického dojmu ničeho nedosáhl, jeho návrh na založení mezinárodního Muzea II. světové války v Gdaňsku je buď improvizací, nebo odváděním pozornosti od skutečných problémů polsko-německých vztahů, říká pravicová opozice.

"Jsou mnohem důležitější věci než otázka, kde bude stát Centrum proti vyhánění - například rusko-německý plynovod, který ohrožuje polskou energetickou bezpečnost, nebo otevření německého trhu pro pracovní sílu z Polska," upozornil Mariusz Kamiński z opoziční strany Právo a spravedlnost.

Levicová opozice myšlenku Muzea II. světové války v Gdaňsku přivítala. Podle jejího názoru to ale není realistický nápad. "Angela Merkelová a němečtí politici vycházejí vstříc požadavkům německé veřejnosti, která si nedovede představit, že by Centrum proti vyhánění nebylo v Německu. Muzeum v Gdaňsku proto zřejmě nezíská politickou podporu," domnívá se sociální demokrat Marek Borowski.

Martin Dorazín, Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme