Stapleton: Česká jednotka bude působit v bojové zóně

Česká jednotka zapojená do protiteroristické operace USA bude podle amerického velvyslance Craiga Stapletona s největší pravděpodobností působit v zóně bojů. Tedy zřejmě v Afghánistánu nebo okolních zemích - Pákistánu nebo Uzbekistánu. Informovala o tom Česká televize s tím, že konkrétní místo ani čas jejího nasazení velvyslanec nesdělil. Na odvetě proti terorismu by se podle čtvrtečního vyjádření ministra obrany Jaroslava Tvrdíka mělo podílet přibližně 300 českých vojáků. Zhruba 160 libereckých chemiků, o které Američané přímo požádali, zřejmě doplní chrudimští výsadkáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják české speciálni jednotky chemického vojska | Foto: Armáda ČR

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý navštívili 9. rotu chemické ochrany v LiberciSpolečně s tamními veliteli probírali, jaké úkoly budou naši vojáci plnit v rámci kampaně proti terorismu. O zapojení naší protichemické jednotky včera požádaly Spojené státy. Co by měla přesně dělat a kde bude působit české armádní špičky odmítaly prozradit. "Nasazení této jednotky nadále bude podléhat režimu ochrany utajovaných skutečností", řekl ministr Tvrdík.

V české jednotce, která má být na žádost Spojených států zapojena do protiteroristické operace Enduring Freedom - Trvalá svoboda, budou zřejmě i chrudimští výsadkáři. Uvedl to mluvčí 43. výsadkového mechanizovaného praporu Zdeněk Kolář s tím, že záleží na tom, o jakou vojenskou sílu Washington požádá. Chrudimský elitní prapor má za sebou dvě úspěšné zahraniční mise v Bosně a v Makedonii. Na operaci, kterou vede proti terorismu mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, by se podle vyjádření ministra obrany Jaroslava Tvrdíka mělo podílet přibližně 300 českých vojáků.

Zatím není jasné, zda by Česká republika nebyla v případě zapojení naší jednotky do války proti teristům, ohrožena. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse to musejí do týdne vyhodnotit vládní analytici. "Utvořili jsme novou analytickou skupinu, která má na příštím zasedání Ústředního krizového štábu podat informaci o možných dopadech bezpečnostních rizik na Českou republiku." Tato skupina je vedena prvním náměstkem ministra vnitra doktorem Iblem, dodal Gross.

Helena Šulcová, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme