Staré kosti z Jericha poslouží v boji tuberkulóze

Archeologové a lékaři zkoumají osm tisíc let staré kosti z palestinského Jericha, aby našli účinnější metody boje proti nebezpečné chorobě dneška - tuberkulóze. Tou ve světě ročně onemocní na devět miliónů lidí. Na zajímavou vědeckou metodu upozorňuje britský list The Observer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrot ukazuje na léze typické pro jednu z forem tuberkulózy

Hrot ukazuje na léze typické pro jednu z forem tuberkulózy | Foto: Marsha Miller / the University of Texas

Experti z Británie, Německa, Palestiny a Izraele si nevzali do laboratoří vzorky z Jericha náhodou. Předešlé archeologické výzkumy totiž ukázaly, že toto město ve starověku stihla právě epidemie tuberkulózy. Nové metody umožňují zjistit, co mají tehdejší bakterie společného s dnešní infekcí, kdo byl proti tuberkulóze už tehdy odolnější a zda tyto poznatky nemohou posloužit i současné medicíně.

Dnes arabské Jericho leží na palestinských územích v údolí řeky Jordánu. Je považováno za nejstarší nepřetržitě obydlené sídlo na světě.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme