Staré případy v nové aféře Paradise Papers. Úniky zmiňují kauzu Viktora Koženého nebo Kajmanských fondů

Nový únik dokumentů ze správcovských kanceláří odhalil napojení řady světových politiků na firmy ukryté v karibských daňových rájích. Celkem 13,2 milionu dokumentů zveřejnilo v neděli večer Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Podle jeho člena, Českého centra pro investigativní žurnalistiku, se zhruba 12 tisíc dokumentů týká lidí, kteří mají trvalé bydliště v Česku.

Washington / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

paradise_papers_171105-204304_miz.png

paradise_papers_171105-204304_miz.png | Foto: International Consortium of Investigative Journalists

Uniklé dokumenty zmiňují starší kauzy týkající se například Viktora Koženého nebo Investiční a Poštovní banky (IPB) a Kajmanských fondů. Další sada záznamů dokumentuje podle šéfky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové část vlastnické struktury společností rodiny Komárkových.

Konkrétně mají být v dokumentech popsány firmy a nadace ovládající strojírenskou firmu Bonatrans a několik dalších firem. Ty po rozdělení rodinného holdingu KKCG, z něhož finanční a ropná část zůstala Karlu Komárkovi mladšímu, připadly v roce 2010 zbytku rodiny – tedy Jitce Komárkové, jejímu otci Karlovi Komárkovi staršímu a strýci Františkovi.

Největší únik dat v historii. Miliony dokumentů odkrývají, jak bohatí investují v daňových rájích

Číst článek

Později ale došlo k dalšímu dělení, jehož výsledkem bylo, že Komárek starší o svůj podíl i vliv v Bonatransu přišel. Skupinu kolem strojíren ovládla lichtenštejnská nadace Santon jeho dcery Jitky. Podle Holcové je v uniklých dokumentech například dopis ředitele kajmanské firmy Malverine Limited, která nadaci Santon poskytla v roce 2013 půjčku 11 milionů eur (asi 275 milionů korun). Ředitel Malverinu Richard McMillan v dopise správcovské firmě napsal, že potřeba této  offshorové firmy vyplývá z pokračujících sporů v rodině.

Fakt, že skupinu Bonatrans ovládali Komárkovi přes lichtenštejnské nadace, byl veřejně známý už dříve. A to i kvůli zmíněnému sporu v rodině o přeskupení podílů. Tahanice skončila u lichtenštejnského soudu. Komárek starší Radiožurnálu pouze potvrdil, že většina soudů ohledně nadací stále běží. „Já už se tím ale nezabývám. Jsem ve věku, kdy více než peníze je důležitější, abych žil v pohodě,“ uvedl Komárek.

Česká sekce Paradise Papers

Přibližně stovka dokumentů z „české sekce“ Paradise Papers se týká i známého advokáta a finančníka Josefa Brože, uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku. Brož spolupracoval původně na vzniku kajmanských struktur kolem IPB, v roce 2002 pak na Kajmanech spravoval trust i pro tehdejšího šéfa Škody Holding Martina Romana. Dceřiná společnost tohoto trustu, v níž figurovali i další Romanovi spolupracovníci, pak získala opce na většinový podíl v plzeňské Škodě.

Dozvuk Panama Papers: pákistánský nejvyšší soud zbavil premiéra kvůli korupci funkce

Číst článek

Josef Brož stál také za Kajmanskými fondy s názvem Chorus, které ovládaly další firmy v Holandsku. Uniklé dokumenty podle Holcové popisují například schéma firem spadající pod Chorus Investors Fund, v nichž je Brož ředitelem. Otázku, k čemu firmy na Kajmanech sloužily a v čem spočívala spolupráce se správcovskou firmou Appleby, nechtěl Brož pro Radiožurnál komentovat. 

Mezi dokumenty jsou také informace týkající se společnosti Appian Group Limited, jehož majitelem je údajně Marek Čmejla. Právě dceřiná firma Appianu před 15 lety od státu koupila Škodovku a tehdejším manažerům dala většinové opce. Appian přes složitou strukturu firem předtím ovládl v divoké privatizaci na konci 90. let i Mosteckou uhelnou společnost. Případem se pak zabývala švýcarská a česká justice kvůli praní peněz vytažených z této firmy a strukturu detailně rozkryla.

Podle Holcové dokumenty firmy Appleby popisují například struktury registrované na ostrově Man. „Přesně korespondují s tvrzeními obžaloby v kauze Mostecké uhelné,“ napsala na základě dokumentů Pavla Holcová.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme