Staronovým premiérem Polska bude Donald Tusk

Vítězem parlamentních voleb v Polsku je vládnoucí Občanská Platforma premiéra Donalda Tuska. Polští voliči tak rozhodli, že další čtyři roky bude mít Polsko stejného premiéra jako doposud. Překvapením voleb je úspěch Hnutí Palikota, které Polákům nabídlo zcela revoluční program vymezující se proti církvi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk se raduje z vítězství ve volbách | Zdroj: Reuters


Donald Tusk se zapíše do historie. Je prvním polským premiérem po roce 1989, který obhájil vítězství ve volbách, a bude Polákům vládnout následující čtyři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích voleb informoval z Varšavy zpravodaj Petr Vavrouška

„Chtěl bych poděkovat voličům, kteří nám dali hlas i těm ostatním. Pracovat budeme pro všechny, bez ohledu na to, koho volili,“ slíbil Donald Tusk. Ten bude s největší pravděpodobností vládnout se staronovou koalicí, tedy s lidovci.

Naopak pro šéfa opozice Jaroslawa Kaczynského to byly další volby, ze kterých odchází jako smutný poražený. "Dříve nebo později zvítězíme, prostě máme pravdu," prohlásil Kaczynski. Překvapením voleb je úspěch a třetí místo Hnutí Palikota, strany, která vznikla teprve v červnu.

Polákům nabídla zcela revoluční program vymezující se proti církvi. „Obrovskou podporu získal díky narušení stereotypu Poláka jako katolíka. Pro spoustu vzdělaných a mladých se stalo náboženství prázdným rituálem,“ poznamenala spolupracovnice ČRo v Polsku Joanna Czaplinská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Polsku Joanna Czaplinská ve Světě o osmé.

Řada Poláků je podle ní přesvědčena, že církev svými konzervativními postoji brzdí svobodný společenský rozvoj. V Sejmu tak zasednou politici, kteří otevřeně podporují legalizaci potratů, registrované partnerství a zrušení výuky náboženství ve školách.

Sociální demokracie - Svaz demokratické levice – získala kolem 8 procent, očekávalo se ale 15 procent. „Je to rozhodně slabostí Svazu demokratické levice. Ze sociální demokracie odešlo pár výrazných osobností, kteří přešli buď do Občanské platformy nebo do Palikota,“ vysvětlila Czaplinská.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák, Petr Vavrouška, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme