Starosta New Orleans: Vykliďte město třeba i násilím

Starosta New Orleans nařídil nucenou evakuaci města. Radikální rozhodnutí přichází poté, co se někteří obyvatelé opakovaně vzpírali opustit své domy a majetek, když pro ně přijeli záchranáři. New Orleans je stále zaplaveno po hurikánu Katrina. Z postižených oblastí úřady v minulých dnech hlásily časté případy rabování a znásilňování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evakuace obyvatel New Orleans | Zdroj: ČTK

Pobyt v zaplaveném městě se stává stále nebezpečnější, protože kmeny bakterií Escherischia Coli, které se ve vodě ujaly, ohrožují zdraví a životy záchranářů i zachraňovaných.

Starosta Ray Nagin nařídil pořádkovým silám a příslušníkům americké armády, aby obyvatele, kteří nebezpečné město stále odmítají opustit, evakuovali třeba i násilím.

Prohlášení se vztahuje na všechny občany ve městě s výjimkou lidí pověřených vládou poskytováním humanitární pomoci. Nagin ale popřel, že by těm, kteří se nechtějí ze svých zatopených domovů hnout, zastavil dodávky vody a potravin.

V úterý začala v New Orleansu poprvé výrazněji klesat hladina odčerpávané vody. Podle Nagina je nyní zatopeno již jen 60 procent města. Násilnosti a plenění se podle úřadů už podařilo zastavit. Pachatelé jsou od neděle shromažďováni na neworleanském autobusovém nádraží, které se změnilo v prozatímní vězení.

Stále není jasné, kolik mrtvých si živel na jihu USA vyžádal. Podle odhadů to budou tisíce, možná až 10.000. Pohřešován je také jeden Čech žijící trvale na tomto území. Radiožurnálu to potvrdil český konzul ve Washingtonu Martin Klučar. "Dostali jsme informaci prostřednictvím mailu, kdy člen rodiny hledá svého příbuzného ve Spojených státech, takže teď na základě toho jsme začali pátrání," řekl.

Hala Superdome, kde pomalou smrtí zemřel při čekání na pomoc stále neznámý počet lidí, bude muset být pravděpodobně srovnána se zemí. V nefunkčním mrazícím boxu tam záchranáři našly desítky těl. Zdravotní rizika v budově, která měla být útočištěm, ale místo toho se stala pastí pro nejchudší obyvatele New Orleans, jsou příliš velká.

Američané zvažují, zda více obětí má na svědomí Katrina, nebo neschopnost vlády jim pomoci. Prezident George Bush, který stále čelí značné kritice, hodlá požádat Kongres o 40 miliard dolarů na krytí dalších operací spojených s odstraňováním následků hurikánu. Bílý dům už slíbil, že nechá vyšetřit, proč federální orgány reagovaly na katastrofu způsobenou hurikánem pomalu a nedostatečně.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme