Starosta Ria popírá problémy s financováním olympijského areálu

Starosta Rio de Janeira popřel, že by stavbě jednoho z olympijských areálů hrozilo zpoždění. Brazilská média informovala, že firma, která staví mimo jiné kanál pro vodní slalom, čeká na peníze od státní banky. Propustila kvůli tomu už údajně 70 dělníků a dalším stovkám poslala předběžnou výpověď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba olympijského areálu v Riu vázne | Zdroj: Reuters

Areál Deodoro, který leží z velké části ve vojenském prostoru, má hostit jedenáct olympijských disciplín. Začal se upravovat a stavět v srpnu loňského roku – právě kvůli němu panovaly obavy některých olympijských představitelů – potom ale práce začaly obrovským tempem.

Podle některých brazilských médií dostala firma Queiroz Galvão spojená v konsorciu s další stavební společností OAS od zahájení prací v srpnu jedinou platbu a teď čeká v přepočtu 650 milionů Kč.

Starosta: jdeme přesně podle plánu

Starosta Eduardo Paes ovšem přímo uvnitř areálu Deodoru ukázal médiím, jak stavba pokračuje, a ujistil, že stavba nemá ani jeden den zpoždění. „Žádné peníze nechybí. Chtějí, abychom zaplatili dřív, ale my platíme přesně na den.“ V srpnu se má v místě konat první testovací závod v jezdectví (parkur) a 26.-29. listopadu se má konat turnaj ve vodním slalomu.

Radnice by podle starosty poskytla stavebním firmám peníze i ze svých rezerv, pokud by se mělo zpozdit čerpání peněz od banky Caixa Econômica Federal. Ta stavbu financuje a zdlouhavě kontroluje vynaložené peníze. Média původně uváděla, že za zpožděním plateb od této státní finanční instituce můžou rozpočtové škrty, ke kterým přistoupila vláda prezidentky Dilmy Rousseffové.

Korupční aféra poškodila stavební firmy

Obě firmy jsou zapletené do korupčního skandálu v polostátním koncernu Petrobras.

Podle policie spolu významné stavební a inženýrské společnosti uzavíraly kartelové dohody, zvyšovaly ceny zakázek pro ropný gigant a uplácely přitom manažery Petrobrasu i politiky. Některé z těchto firem začínají mít problémy, protože kvůli vyšetřování přišly o veřejné zakázky.

Výstavba olympijského areálu v Riu vázne | Foto: Reuters

Vyšetřování naznačuje, že úplatky se dostávaly hlavně do stran vládní koalice, včetně Strany pracujících prezidentky Rousseffové a PMDB, ze které je starosta Ria de Janeiro Eduardo Paes.

Starosta Paes ale dlouhodobě prohlašuje, že olympijské hry budou příkladem toho, že Brazilci umějí dodržovat lhůty a pracovat bez podvodů a korupce. Zpoždění a náklady, které přerostly původní rozpočet v jednom případě víc než dvojnásobně, provázely přípravy loňského mistrovství světa ve fotbale. Pětačtyřicetiletý Paes má osobně na úspěchu LOH zájem a neskrývá další politické ambice.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme