Starostou Londýna se asi stane muslim. Labourista Khan má výrazný náskok

Londýn se příští týden pravděpodobně dočká svého prvního muslimského starosty. Sadiq Khan si v průzkumech udržuje dvouciferný náskok před svým hlavním vyzyvatelem. Palcové titulky ale nejsou namístě, protože labourista zastává velmi liberální postoje, například podporuje gay a lesbickou komunitu. Volba londýnského starosty ale zůstává ve stínu evropského referenda. Khan chce podpořit setrvání Británie v EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na starostu Londýna, labourista Sadiq Khan

Kandidát na starostu Londýna, labourista Sadiq Khan | Foto: Jiří Hošek

Příběh Sadiqa Khana zní podobně jako scénář k americkému romantickému filmu. Narodil se jako páté z osmi dětí pákistánských přistěhovalců, vyrůstal na londýnském předměstí a do svých 24 let se dělil o skládací lůžko.

V té době už navíc mířil za kariérou právníka. Khan ale zdůrazňuje, že ve volbách starosty je jeho původ druhotný, protože tohle je Londýn.

Přehrát

00:00 / 00:00

S kandidátem na londýnského starostu Sadiqem Khanem mluvil zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Je to úžasné město, kde se navzájem nejen tolerujeme, ale hlavně respektujeme. Tolerovat můžete bolest zubů. Já nechci, aby mě lidé tolerovali. V Londýně oslavujeme odlišnosti. Svůj domov tu mají křesťané, muslimové, židé, sikhové i bezvěrci a nikomu to nevadí," přibližuje Sadiq Khan.

„V Londýně bylo vždy zvykem, že se tvrdě pracující člověk dočkal pomoci. Úplně mě přemohlo, jak vřele mě vítali v synagogách, hinduistických chrámech i křesťanských kostelích. Lidé jsou schopní oprostit se od toho, z jakého prostředí pocházíte, a hodnotí vás podle toho, jaký jste člověk," dodává kandidát na starostu Londýna.

Když pomineme opakované zvolení do Dolní sněmovny, má za sebou Sadiq Khan ještě nejméně jeden pozoruhodný politický úspěch. V bratrovražedném souboji pomohl coby šéf kampaně do čela Labour Party Edu Milibandovi.

Kandidát na starostu Londýna, labourista Sadiq Khan | Foto: Jiří Hošek

Oba hlavní aspiranti na významnou funkci po odcházejícím starostovi Borisu Johnsonovi se liší názorem na členství Británie v EU. Zatímco konzervativní kandidát Zac Goldsmith je proti, Sadiq Khan setrvání ve společenství obhajuje.

„Každý den vidím výhody našeho členství. Přineslo Londýnu obrovský kulturní užitek. Podívejte se na všechny ty evropské kavárny a krámky v ulicích. Členství v Evropské unii z nás činí bezpečnější zemi, když vezmu v potaz výměnu zpravodajských informací a policejní spolupráci. Hlavně jsme ale díky unii bohatší. Nezávislí ekonomové spočítali, že jen v Londýně je půl milionu pracovních míst přímo závislých na našem unijním členství," vysvětluje Khan.

Někdejší školní otloukánek, který se naučil solidně boxovat a ještě lépe hrát kriket, se domnívá, že premiér David Cameron udělal chybu, když nedal občanům členských zemí EU právo hlasovat v unijním referendu.

Pro ně tak bude jedinou možností, jak se k tématu nepřímo vyjádřit, právě volba londýnského starosty 5. května, konkrétně tedy podpora prounijního labouristy.

Volbu podle Khana ovládne bydlení a doprava

Nejen Sadiq Khan si myslí, že při rozhodování voličů ale nakonec nebude klíčová ani Evropská unie, ani muslimská víra. Důležitá prý budou témata, která Londýňany nejvíce pálí, a to jsou bydlení a doprava.

„Myslím, že je možné zmrazit ceny jízdného v MHD, takže by obyvatelé metropole nemuseli do roku 2020 zaplatit ani penny navíc. Jen na jízdách načerno přišel loni dopravní podnik o 61 milionů liber. Nechápu, proč bychom nemohli sloučit dvě velké divize pro údržbu souprav metra a nadzemní dráhy. Autobusovou dopravu ve městě zajišťuje 18 různých firem a 40 procent nákladů jde do kapsy společnostem, které vlastní vlády Francie, Německa a Nizozemska," říká politik, jehož otec vozil dlouhá léta cestující doubledeckerem na lince číslo 44.

Sadiq Khan, který si v roce 2014 zaběhl také londýnský maraton, slibuje chudším Londýňanům dostupnější bydlení.

Chce mimo jiné zavést předkupní právo na nové byty pro obyvatele britské metropole a zabránit tomu, aby developeři prodávali většinu nemovitostí bohatým zahraničním investorům a spekulantům.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme