Starostou New Yorku opět M. Bloomberg

Newyorským starostou zůstane na další čtyři roky republikán Michael Bloomberg. Ve včerejších volbách získal podle neoficiálních výsledků 56 procent hlasů. Přesvědčivě tak porazil demokratického kandidáta Fernanda Ferrera. Ten získal poze 41 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta New Yorku Michael Bloomberg | Foto: AFP

Republikáni tak poprvé v historii města považovaného za baštu demokratů získali starostenský úřad po čtyři volební období za sebou.Před Bloombergem stál po dvě volební období v čele radnice populární republikánský politik Rudolph Giuliani.

Michael Bloomberg tak kopíruje úspěšnou osmiletou kariéru newyorského starosty, svého předchůdce, republikána Rudolpha Giulianiho. Druhé vítězství ve volbách stálo Michaela Bloomberga téměř 70 miliónů dolarů, které šly velkou většinou z vlastních zdrojů zakladatele stejnojmenné informační agentury. Bloomberg nedávno při přijetí prezidenta Václava Klause na newyorské radnici vyjádřil zájem o dění v České republice.

Ve volbách guvernérů států Virgínie a New Jersey, které se konaly ve stejný den jako obecní volby v New Yorku, zvítězili kandidáti Demokratické strany. Političtí analytici pokládají guvernérské volby za možný výraz nálad uvnitř americké společnosti před rozhodujícími volbami příští rok na podzim, kdy se demokraté budou snažit zvrátit dosavadní republikánskou převahu v obou komorách Kongresu.

V New Jersey se guvernérem stal senátor Jon Corzine, který hladce zvítězil nad podnikatelem Dougem Forresterem. Ve Virgínii byl navzdory podpoře prezidenta George Bushe republikánskému kandidátovi Jerrymu Kilgoreovi zvolen guvernérem dosavadní viceguvernér Tim Kaine. V texaském referendu občané přesvědčivě schválili ústavní změnu zakazující sňatky osob stejného pohlaví.

Další referenda se konala v šesti státech USA včetně Kalifornie, kde tamější guvernér Arnold Schwarzenegger usiluje o zásadní změnu pravidel státního hospodaření.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme