Start raketoplánu Discovery by nemělo nic ohrozit

Krátce po půl páté by měl z Mysu Canaveral na Floridě odstartovat americký raketoplán Discovery. První plánovaný let před dvěma týdny NASA odložila kvůli závadě na jednom z čidel v hlavní palivové nádrži. Nyní americká kosmická agentura tvrdí, že by start nemělo už nic ohrozit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký raketoplán Discovery stojí na odpalovací rampě

Americký raketoplán Discovery stojí na odpalovací rampě | Zdroj: ČTK

Start raketoplánu bude testem pro sebevědomí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. Po dvou týdnech marného hledání chyby na jednom z čidel v hlavní palivové nádrži se NASA rozhodla letět, i kdyby se měla závada opakovat. Je to riziko, které je ochotné postoupit vedení kosmické agentury i samotní astronauti.

Experti odpovědní za tento let tvrdí, že stroj je připraven, a tak administrátor NASA v rozhovorech o šancích na úspěšný start jmenuje jako rozhodující faktor počasí. Šedesátiprocentní pravděpodobnost modrého nebe nad Kennedyho vesmírným střediskem je stejná, jako byla při prvním pokusu o start ráno 13. července, kdy se ale v průběhu dne počasí zhoršilo.

Selhání jednoho ze čtyř senzorů se pozná při plnění nádrže kapalným vodíkem. Protože k bezpečnému vypnutí motorů při vzletu v mimořádné situaci stačí dvě čidla, raketoplán dostane zelenou, když budou v provozu alespoň tři. Pokud by se objevil jakýkoliv závažnější problém, NASA odpočítávání opět zastaví, i když mu tentokrát bude přihlížet i první dáma Laura Bushová.

Pro americký kosmický výzkum je velmi důležité, aby raketoplán vzlétl. Jak Českému rozhlasu řekl publicista Tomáš Přibyl, NASA je totiž mezi dvěma mlýnskými kameny: "Jedním z těch mlýnských kamenů je bezpečnost. NASA musí udělat všechno proto, aby si nedovolila žádné další selhání. Případná další havárie raketoplánu by znamenala na velmi dlouhou dobu konec americké pilotované kosmonautiky. Jednoznačně konec programu raketoplánů, pravděpodobně i zánik kosmické stanice. Tím druhým mlýnským kamenem je čas. NASA si nemůže dovolit odkládat start raketoplánu do nekonečna. Je pod určitým tlakem a ten tlak není malý."

Krátce po půl páté odvysílá Český rozhlas 1 - Radiožurnál v přímém přenosu reportáž ze startu raketoplánu Discovery.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme