Start severokorejské rakety zaměstná státníky během summitu o jaderné bezpečnosti

Jihokorejský Soul se připravuje na summit o jaderném bezpečnostním programu. Jedním z klíčových témat setkání bude plánované vypuštění severokorejské střely. Svět se obává, že půjde o test balistické rakety, podle KLDR se ale jedná jen o satelit sloužící k mírovým účelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přiletěl do Jižní Koreje, aby se zúčastnil summitu o jaderné bezpečnosti | Zdroj: Reuters

Summit o jaderné bezpečnosti začne v Soulu v pondělí. Přes padesát světových politiků přijede na Korejský poloostrov jednat v době, kdy Severní Korea oznámila, že v polovině dubna vystřelí do vesmíru svůj první satelit.

Spojené státy a západní země jsou ale přesvědčeny, že se KLDR chystá provést raketový test. Tím by Pchjongjang porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Plánovaný severokorejský test odsoudila řada zemí včetně Číny. Japonci v obavách uvedli do pohotovosti svou protiraketovou obranu.

Američané zvažují, že Severokorejcům v případě vypuštění rakety neposkytnou slibovanou potravinovou pomoc.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme