Stasi v 80. letech sledovala německého prezidenta Köhlera

Východoněmecká tajná policie Stasi dlouhodobě sledovala nynějšího německého prezidenta Horsta Köhlera. Podle internetového serveru časopisu Der Spiegel online se agenti v 80. letech zajímali o informace z ministerstva financí, kde Köhler tehdy pracoval. Německá hlava státu už do svého spisu nahlédla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horst Köhler

Horst Köhler | Foto: cs.wikipedia.org

Sám Köhler podle svého mluvčího nemá námitek proti tomu, aby se záznamy, které o něm Stasi vedla, dostaly na veřejnost.

To ale odmítá Úřad vládní zmocněnkyně pro dokumentaci činnosti Státní bezpečnosti. Argumentuje přitom tím, že by údaje uvedené ve spise mohly poškodit některou z dotčených osob.

Podle Spiegelu Köhlera v osmdesátých letech nesledovali příslušníci zahraniční rozvědky, ale lidé z hospodářského oddělení Stasi.

Nynější prezident působil na ministerstvu financí na různých postech, například jako šéf kanceláře ministra a vedoucí různých odborů. Později se jako státní tajemník podílel na vyjednáváních o hospodářské a měnové unii s NDR.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme