Státem řízený dopingový program fungoval i v někdejším Západním Německu

Medaile z vrcholných sportovních akcí podpořené dopingem nevozili jen východoněmečtí sportovci. Podle studie Humboldtovy univerzity dopingový program systematicky podporovala také vláda v Bonnu. Anabolické steroidy, testosteron nebo estrogen se využívaly hlavně v 70. letech. Historie státem řízeného dopingu sahá podle studie až do roku roce 1949.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humboldtova univerzita v Berlíně | Foto: Press kit

Povzbuzující amfetamin braly údajně i špičky německého fotbalu. „ To, co je v jiných státech v tréninku a při soutěžích úspěšně využíváno, nesmíme našim sportovcům upírat,“ připomněla televize ZDF slova někdejšího západoněmeckého ministra vnitra Grosse. Právě ministerstvo vnitra převzalo záštitu nad dopingovým programem.

Studie vyvolala značnou pozornost. Na její zveřejnění se čekalo dva roky. Koncem srpna se jí bude zabývat i německý parlament.

Někteří politici a experti požadují zveřejnění celé pravdy a konkrétních jmen. Ta ovšem zpráva Humboldtovy univerzity neobsahuje.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme