Statisíce Britů na březích Temže vzdávají hold královně Alžbětě II.

Za deštivého a chladného počasí se v Londýně na Temži dala do pohybu unikátní flotila tisícovky lodí, aby vzdala hold královně Alžbětě II., která stojí v čele Spojeného království už 60 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky tisíc Britů přihlížejí plavbě lodí po Temži, Alžběta II. oslavy | Foto: ČTK/AP

Stovky tisíc lidí se dnes mačkají v Londýně na obou březích řeky Temže, aby zhlédly 14 mil dlouho plavbu nevídané flotily tisícovky lodí. Jde o největší podívanou tohoto druhu od roku 1662 a atmosféra je navzdory špatnému počasí elektrizující.

Královna Alžběta II. je na palubě bárky Spirit of Chartwell a pochopitelně v čele mohutného konvoje, který sestává z velmi pestré směsice „korábů“ - od nejmenších kajaků přes veslice až třeba po repliku kolesového parníku, který se v 19. století plavil po řece Mississippi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo na místě sleduje plavbu i londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Po Temži se ale plaví například i lodě, které v roce 1940 pomáhaly evakuovat britské vojáky z obklíčeného Dunkerku.

Stovka lodí, které by pod 14 londýnskými mosty nepodpluly, mezitím kotví u zvedacího mostu Tower Bridge.

Britové mají díky oslavám víkend prodloužený o dva dny. Největším tahákem oslav je kromě dnešní plavby tisícovky lodí po Temži také pondělní koncert hvězd před Buckinghamským palácem, kterého se zúčastní například Elton John, Tom Jones, Paul McCartney nebo Stevie Wonder. Celý koncert exkluzivně odvysílá ČRo 1 - Radiožurnál.

Jiří Hošek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme