Statisíce Egypťanů opět vyjdou demonstrovat proti vojenské vládě

Statisíce Egypťanů se podle organizátorů večer opět sejdou na demonstracích proti vojenské vládě. Výzvy k protestům vydalo několik islamistických skupin včetně nejsilnější strany v zemi, Muslimského bratrstva. Demonstrovat ale půjdou i levicové a revoluční skupiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na Tahríru protestují proti omezení pravomocí předpokládaného zvoleného prezidenta Muhammada Mursího | Foto: Břetislav Tureček

Hlavním důvodem protestů je ústavní dodatek, kterým armáda odebrala řadu pravomocí nově zvolenému prezidentovi. Podle neoficiálních výsledků si Egypťané o víkendu pro tuto funkci vybrali Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva.

Jak už ale bylo řečeno, posilování role armády zdaleka nevadí jenom islamistům. Řadu politických, ale i třeba profesních organizací navíc pobouřilo i to, že vojenská policie dostala právo zatýkat civilisty, například během demonstrací. Stále hlasitěji se tu mluví o tom, že Egypťané jsou svědky tichého vojenského převratu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme