Statisícová demonstrace za nezávislost Acehu

Několik stovek tisíc lidí se dnes shromáždilo ve správním středisku indonéské provincie Aceh, aby demonstrovalo za nezávislost tohoto území. Násilnosti doprovázející přípravy manifestace, která se má opakovat i v sobotu, si v posledních třech dnech vyžádaly 25 obětí. Podle svědků většina obětí přišla o život při palbě bezpečnostních sil, které chtěly omezit příliv protestujících ze všech koutů provincie do její metropole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace organizuje takzvané Informační středisko pro referendum v Acehu (SIRA) u příležitosti prvního výročí podobných manifestací. Loni se v Banda Acehu sešel přibližně milión lidí požadujících vyhlášení referenda.

Aceh leží na severu ostrova Sumatra a je bohatý na zemní plyn a ropu. Kromě umírněných aktivistů, kteří chtějí uspořádat referendum pod záštitou OSN, bojuje od poloviny 70. let za nezávislost provincie se zbraní v ruce Hnutí za svobodný Aceh.

Od letošního května bylo v konfliktu zabito přes 200 osob. V uplynulém desetiletí bylo při násilnostech usmrceno přinejmenším 5500 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme