Pohřeb královny Alžběty II. je u konce. Rakev uložili do rodinné krypty na hradě Windsor

Velká Británie se rozloučila se svou nejdéle vládnoucí královnou. Celodenní program otevřela v poledne bohoslužba za Alžbětu II. ve Westminsterského opatství, na kterou se sjely stovky státníků. Z opatství se pak smuteční průvod vydal na poslední cestu královny na hrad Windsor, kde se konal další smuteční obřad. Pohřeb Alžběty II. pak skončil uložením rakve v kapli svatého Jiří. Server iROZHLAS.cz sleduje poslední rozloučení v online reportáži.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Londýn (Aktualizováno: 22:46 19. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Westminsterského opatství, kde se uskutečnila první část státního pohřbu, začali od devíti hodin ráno přicházet smuteční hosté. Přijelo na 2000 lidí, mezi nimi i 500 světových lídrů, zahraničních panovnických rodin a dalších vysokých představitelů.

Mezi pozvanými byli také japonský císař Naruhito, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý prezident Frank-Walter Steinmeier nebo italský prezident Sergio Mattarella. Česko zastupoval premiér Petr Fiala z ODS.

Velvyslanec: o Alžbětě II., Karlu III. a pevnosti monarchie

Číst článek

V souvislosti s jeho účastí se hovořilo především o zasedacím pořádku, kdy byl usazen za americkým prezidentem Joe Bidenem. „Jsem rád, že Česká republika měla takové čestné místo. Ukazuje to, jaké pověsti a pozici se dnes Česká republika těší,“ uvedl po ceremoniálu Fiala na tiskové konferenci pro novináře, kde také ocenil organizaci celého pohřbu.

Rakev s ostatky královny Alžběty II. zamířila v 11.44 našeho času z parlamentu přes Parlamentní náměstí do Westminsterského opatství. Umístěna byla na lafetě původně určené pro dělo královského námořnictva, kterou táhlo 142 námořníků. Za ní šli v průvodu mimo jiné členové královské rodiny.

V poledne pak začal státní pohřeb. Do chrámu přinesli rakev západním vchodem, kolem hrobu neznámého vojína až do srdce opatství k hlavnímu oltáři.

Ve 12.55 zazněla na konci smutečního obřadu večerka, nastaly dvě minuty ticha, a zazněla státní hymna. Poté se vydal průvod s rakví opět na cestu. Mířil třídou Whitehall směrem na ulici Mall a pak naposledy kolem Buckinghamského paláce až k Wellingtonovu oblouku u Hyde Parku.

Z Londýna do Windsoru

Rakev s ostatky královny Alžběty II. poté od Wellingtonova oblouku opustila Londýn a putovala k hradu Windsor, královské rezidenci 30 kilometrů od britské metropole. Podél cesty se s královnou loučily tisíce lidí, někteří házeli na projíždějící auto i květiny.

Článek pokračuje pod online reportáží.

K hradu rakev panovnice doprovodilo procesí s čestnými strážemi po takzvané Dlouhé stezce, kterou lemovali vojáci z několika vojenských útvarů, vojáci rakev také doprovázeli. I zde na průvod čekaly davy lidí, kteří tiše vzdávaly hold za zvuků zvonů a salv z děl. S královnou Alžbětou II. se přišli rozloučit u hradu i jejími mazlíčky – corgi Muick a Sandy nebo poník Emma.

Na posledních metrech do kaple svatého Jiří na hradě Windsor se k procesí připojil král Karel III. s dalšími členy královské rodiny. Zde pak po 17 hodině našeho času začala bohoslužba pro zhruba 800 hostů.

Smuteční obřad zahájil windsorský děkan David Conner, která zdůraznil roli, kterou královna pro svůj lid měla. „Její klidná a důstojná přítomnost nám uprostřed našeho rychle se měnícího a často neklidného světa dodala důvěru, abychom stejně jako ona čelili budoucnosti s odvahou a nadějí.“ 

„Druhý alžbětinský věk“ byl symbolicky ukončen, když královnin lord komoří Andrew Parker zlomil svou hůlku patřící k úřadu a na hlavní oltář byla položena Britská imperiální koruna, královské jablko a žezlo. Rakev s pozůstatky Alžběty II. byla poté spuštěna do královské krypty.

Následovalo poslední rozloučení, které patřilo pouze královské rodině. Tělo královny Alžběty II. bylo uloženo vedle jejího manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu, který zemřel loni v dubnu. „Královna byla pohřbena společně s vévodou z Edinburghu v pamětní kapli Jiřího VI.,“ uvedla královská rodina v prohlášení k obřadu v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Uložení rakve přihlíželi v soukromí pouze nejbližší příbuzní královny. Britská média obřad označila za „intimní“, ceremonii na rozdíl od státního pohřbu nepřenášela žádná média. Poslední rozloučení s „matkou, babičkou a prababičkou“ tak bylo v ostrém kontrastu s velkolepým veřejným rozloučením, které se odehrálo během dne, napsal list The Guardian.

V kapli jsou uloženi také rodiče panovnice, král Jiří VI. a královna matka Alžběta, a její sestra Margaret. Pamětní kapli Jiřího VI. nechala Alžběta II. vybudovat v roce 1969 jako přístavek ke kapli svatého Jiří, kterou začal stavět Edward IV. už v 15. století. Kaple je jedním z tradičních míst odpočinku anglických králů

Zájem veřejnosti

Lidé mohli pohřeb sledovat jak v televizi a rádiu, tak i ve zhruba 125 kinech po celé Británii. Rovněž byl k vidění na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách.

Ti, kteří si chtěli pojistit místa s dobrým výhledem podél trasy smutečního průvodu, byli na třídě Whitehall a podél třídy Mall vedoucí k Buckinghamskému paláci už od nedělního večera. Mnozí si přinesli skládací židle, spacáky i teplé občerstvení.

Velký byl také zájem bezpečnostních složek. Pohřeb je spojený s rozsáhlou bezpečnostní operací za účasti tajných služeb a protiteroristických jednotek. Britská média o pohřbu Alžběty II. hovoří jako o největší policejní akci v britské historii.

Britská královna zemřela ve čtvrtek 8. září ve věku 96 let. Na trůnu strávila 70 let a stala se nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.

Od středy byla rakev s královnou vystavena ve Westminsterském sále, kde se veřejnost mohla s Alžbětou II. rozloučit. Během nedělního poledne byla fronta zhruba na 14 hodin. Podle odhadů se královně mohlo přijít poklonit 750 tisíc lidí.

ako, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme