Státní svátek slaví i v Řecku, čekají se velké demonstrace
Také Řekové slaví 17. listopadu státní svátek. Tento den je považovaný za začátek přechodu od vojenské diktatury k demokracii. Kromě oslav se země připravuje i na rozsáhlé protesty kvůli úsporným opatřením socialistické vlády. Přímo v Řecku sleduje vývoj ekonomické krize zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska.
Podobně jako v Česku je i v Řecku přechod k demokracii spojen s protesty studentů. 17. listopadu 1973 tehdejší vojenská vláda potlačila za pomoci tanků povstání studentů athénské polytechniky, zemřelo tehdy dvacet lidí. Vojenský režim se o rok později zhroutil po neúspěšné snaze ovládnout Kypr.
Oslavy 17. listopadu jsou v Řecku každoročně velmi bouřlivé a demonstrace jsou tradičně jejich součástí. „Každý rok si všechny politické strany tento svátek přivlastňují. Letos se dají čekat velmi masivní protesty,“ předpovídá Ondřej Houska.
Zvláštní zpravodaj ČRo v Řecku Ondřej Houska telefonuje do Světa o osmé Rádia Česko o očekávaných demonstracích proti vládním opatřením
Vláda ztratila prvotní podporu svých občanů a přestože socialisté nyní zvítězili v místních a regionálních volbách, většina Řeků se k urnám vůbec nedostavila. Volební účast se přitom v Řecku obvykle pohybuje mezi 70 a 80 procenty.
„Vládne zde přesvědčení, že úsporná opatření jsou začarovaným kruhem, protože řecká čísla se stále propadají a nedaří se naplnit záchranný plán stanovený mezinárodními institucemi. Většina ekonomů to předpovídala, stejně jako nezbytnost řízeného bankrotu Řecka,“ shrnuje Houska.