Státní univerzita v Pensylvánii tolerovala sexuální zneužívání chlapců na své půdě

Spojené státy zasáhl velmi citlivý sexuální skandál. Tentokrát se netýká politiky, ale nejpopulárnějšího sportu - amerického fotbalu. Vyšlo totiž najevo, že jeden z pomocných trenérů Státní univerzity v Pensylvánii zneužíval dlouhá léta mladé chlapce přímo ve sprchách jejích tréninkových prostor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Státní uninerzity v Pensylvánii, v níž docházelo ke zneužívání | Zdroj: Reuters

Policie o víkendu zatkla muže jménem Jerry Sandusky, jenž býval pomocným trenérem prominentního týmu vysokoškolského fotbalu na Státní univerzitě v Pensylvánii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu sexuálního zneužívání v americkém fotbalu informoval zpravodaj Vít Pohanka

Byl obviněn ze sexuálního zneužívání chlapců, které měl ve zvláštním tréninkovém programu pro děti z chudých rodin.

Jak nyní vyšlo najevo, o podezření, že se něco takového může dít, věděl už v roce 2002 legendární fotbalový trenér a šéf obviněného Joe Paterno. Informaci však pouze předal dvěma funkcionářům školy a nic jiného s tím neudělal.

Čtyřiaosmdesátiletý Paterno je trenérem na státní univerzitě už půl století a patří k nejúctyhodnějším postavám amerického fotbalu.

Joe Paterno | Foto: Reuters

On sám sice z ničeho obviněný není, včera nicméně ohlásil, že dobrovolně odejde do důchodu na konci sezóny. Správní rada univerzity později oznámila jeho okamžité propuštění.

Dva funkcionáři školy, konkrétně ředitel jejího sportovního programu a viceprezident pro finance a podnikání, jsou formálně obviněni za to, že případ neoznámili policii.

Šok pro Američany

Skandál hluboce zasáhl nejpopulárnější americký sport a svou vážností je přirovnávaný k sexuálnímu zneužívání dětí katolickými kněžími.

Podobné tréninkové programy totiž mají univerzitní kluby po celých Spojených státech a doslova miliony rodičů se teď ptají, jestli k něčemu podobnému nemůže docházet i jinde, když se to mohlo odehrávat v Pensylvánii, a to s vědomím několika vážených činitelů ve světě vysokoškolského fotbalu.

Vít Pohanka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme